Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
16.08.2023

Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Zakup samochodu to nie jedyny wydatek, który będzie ponosić kierowca. Utrzymanie auta, w zależności od wybranego modelu, rodzaju silnika, spalania i wielu innych czynników, będzie albo ekonomiczne albo bardzo kosztowne. Co tak właściwie wchodzi w skład kosztów utrzymania pojazdu?

Co składa się na koszt utrzymania samochodu?

Zakup auta stanowi początkowy koszt, a użytkowanie pojazdu generuje dodatkowe opłaty. Dlatego, jeśli decydujecie się na kupno samochodu na raty miesięczne lub korzystacie z leasingu, warto wiedzieć, że poza spłatą zobowiązania, będą na Was czekać również dodatkowe opłaty.

Koszta utrzymania auta - co wchodzi w ich skład? 

Sprawdźcie poniższą listę kosztów utrzymania auta:

  • Opłaty wynikające z obowiązków kierowcy:  koszty rejestracji, ubezpieczenie OC, badanie techniczne – te płaci się raz w roku, choć niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują płatność ratalną za OC.
  • Paliwo: w zależności od rodzaju silnika będzie to koszt tankowania benzyny, oleju, gazu lub ładowania prądem.
  • Części eksploatacyjne pojazdu: filtry samochodowe, płyny eksploatacyjne, wymiana opon, itp.
  • Naprawa lub serwis: czynności są różne, ale auto powinno przynajmniej raz w roku odwiedzić serwis lub warsztat.
  • Utrata wartości pojazdu: nowe auto, już po wyjechaniu z salonu producenta, traci na wartości.

Koszt rejestracji nowego samochodu

Kupując nowe auto, do wysokości ceny trzeba również doliczyć dodatkowe opłaty, wynikające z konieczności jego rejestracji. Mowa o opłacie za dowód rejestracyjny i tablice, czyli o kwocie w wysokości 180,50 zł.

A jeśli zechcecie mieć indywidualne tablice rejestracyjne, wówczas będziecie musieli zapłacić dodatkowo 1 000 zł.

Ile kosztuje paliwo na miesiąc?

Ciężko jest jednoznacznie określić, ile pieniędzy będziecie musieli płacić miesięcznie za zużycie paliwa. Musielibyście wiedzieć dokładnie, ile km będziecie pokonywać w ciągu całego miesiąca. Poza tym, realne spalanie może się znacznie różnić od wartości, które podał producent.

Przykładowo, jeśli średnie zużycie paliwa w Waszym aucie wynosi 7l/100 km, to na przejechanie 10 tysięcy kilometrów w ciągu roku będzie potrzebne 700 litrów. Przy średniej cenie benzyny 6,49 zł/l zapłacicie 4 543 zł. Dzieląc to przez 12 miesięcy, w ciągu jednego miesiąca zapłacicie za paliwo 378 zł.

Nie zapomnijmy również o tym, że ceny paliwa wciąż się wahają.

Koszt naprawy samochodu - od czego zależy?

Koszty naprawy auta są zależne od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju usterki w pojeździe. Drobne naprawy nie przekraczają kosztów kilkuset złotych, z kolei poważniejsze mogą już wynieść kilka tysięcy złotych.

Z kolei czynności serwisowe, takie jak wymiana oleju, czy wymiana filtrów samochodowych, nie obciążają znacznie portfela kierowcy, ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Nie tylko za naprawę samochodu trzeba zapłacić. Do obowiązków kierowcy należy również zabieranie samochodu na przeglądy okresowe. Przegląd należy wykonać pierwsze raz przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji w przypadku nowego samochodu, następnie przed upływem kolejnych 2 lat, a dalej już co roku. Koszt przeglądu samochodu osobowego wynosi 99 zł, a z instalacją LPG lub CNG – 162 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Obowiązkowym ubezpieczeniem w Polsce jest OC. Ceny takiego ubezpieczenia zaczynają się od 300 zł, ale wpływ na ich ostateczną wysokość ma wiele czynników, takich jak: model i marka samochodu, pojemność silnik, przebieg, wiek oraz miejsce zamieszkania właściciela, stan cywilny, data wydania prawa jazdy i ewentualne zniżki.

Świeży kierowca otrzyma znacznie wyższą kalkulację kwoty ubezpieczenia OC, natomiast kierowca ze stażem, bez wypadków na koncie, będzie miał niższą kwotę do zapłacenia.

Można również sprawdzić kalkulację ubezpieczenia OC przed zakupem samochodu. Taką opcję znajdziesz m.in. w Autoplac.

Warto również dokupić polisę AC, której koszty zaczynają się od 500 zł. Taka polisa może chronić przed kradzieżą auta oraz uszkodzeniami pojazdu w wyniku oddziaływania żywiołów lub z winy kierowcy. Kolejną opcją jest również ubezpieczenie Assistance, które w swoim zakresie posiada usługi serwisowe, medyczne i informacyjne.

Utrata wartości pojazdu i zużycie

Samochód z roku na rok traci na swojej wartości. Modele klasy średniej lub kompaktowej po 3 latach użytkowania mogą stracić nawet do 40% swojej wartości. Ma na to wpływ również historia serwisowa. Jeśli auto regularnie odwiedza ASO będzie miało mniejszy spadek wartości, niż auto, które było serwisowane w nieautoryzowanych punktach.

Na wpływ wysokości utraty wartości pojazdu ma również liczba poprzednich właścicieli. Im więcej ich było, tym większa będzie utrata wartości auta.

Jakie samochody są drogie w utrzymaniu?

Wybierając przyszły samochód, warto poszukać informacji na temat kosztów jego utrzymania. Na rynku są dostępne ekonomiczne samochody, które świetnie sprawdzą się na co dzień, ale są też i takie, które są bardzo drogie w utrzymaniu.

Do takich pojazdów będą należeć zwłaszcza te modele, które bardzo dużo palą i części do nich są trudno dostępne, a do tego mają wysoki stopień awaryjności. Niestety często również auta, które nafaszerowane elektroniką mogą kosztować w utrzymaniu znacznie więcej, gdyż naprawa elektronicznych systemów może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Jednymi z najdroższych marek w utrzymaniu są: MercedesBMWAudi, w których bardzo często awariom ulegają elektryka, skrzynia biegów, a nawet zawieszenie, silnik i układ jezdny. Niestety modele tych producentów również dużo palą. Niemniej, trzeba mieć na uwadze, że to marki premium.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia