Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
29.03.2023

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie?

Przewożenie dziecka w samochodzie to bardzo poważna kwestia! Należy stosować się do przepisów, które dokładnie regulują możliwości przewożenia dzieci w aucie, a także zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który zapewni bezpieczeństwo. Jak przewozić dziecko w samochodzie? Kiedy nie trzeba stosować fotelika dziecięcego? Co zrobić, gdy chcemy pierwszy raz jechać autem z noworodkiem? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Jak wybrać fotelik dziecięcy do samochodu?

Zakup fotelika do przewożenia dziecka to niemały wydatek, ale trzeba pamiętać, że zapewnia bezpieczeństwo dzieciom, dlatego każda złotówka jest warta poświęcenia. Musicie wiedzieć, że nie każdy fotelik będzie pasował do dziecka i modelu auta, które posiadacie.

Kupując fotelik trzeba się upewnić, że będzie pasował do dziecka, a także samochodu, dlatego lepiej wybrać się na zakupu zarówno z pociechą, jak i sprawdzić, czy nasze auto jest wyposażone w odpowiednie mechanizmy umożliwiające instalację fotelika samochodowego

Foteliki dziecięce są podzielone na grupy, z których każda jest przeznaczona dla dziecka z innej kategorii wagowej:

Grupa 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg,

Grupa 0+ - dla dzieci, które ważą max 13 kg,

Grupa I – dla dzieci o wadze od 9 kg do 18 kg,

Grupa II – dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg,

Grupa III – dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Wybierając fotelik koniecznie zwróćcie również uwagę na możliwość montażu z wykorzystaniem systemu ISOFIX, który jest obecnie standardem w każdym nowszym samochodzie.

ISOFIX – co to jest?

Wybierając fotelik dla dziecka, zorientujcie się, jaki jest sposób jego montażu, zwłaszcza w kontekście możliwości Waszego samochodu. 

Najlepszym wyborem będzie fotelik z opcją zamontowania z pomocą systemu ISOFIX.

Isofix to połączenie nazwy organizacji International Organisation for Standardisation i słowa oznaczającego złącze – fixture. Znajdziecie go obecnie w większości nowych samochodów.

To specjalny zintegrowany system, który łączy dwa zaczepy fotelika z uchwytami zamocowanymi na stałe w aucie. Znajduje się między oparciem a siedziskiem tylnych foteli samochodowych.

ISOFIX - jak zamontować fotelik?

Montaż fotelika odbywa się poprzez wysunięcie zaczepów wystających z bazy ISOFIX i wsunięcie w szczelinę siedziska, do momentu zahaczenia o mocowanie.

Daje to pewność poprawnego montażu i odpowiedniej stabilizacji fotelika.

Gdzie montuje się fotelik dla dziecka?

Zaleceniem jest przewożenie najmłodszych dzieci tyłem do kierunku jazdy, co minimalizuje ryzyko urazów kręgosłupa, szyi oraz głowy – przeciążenie wówczas jest mniej odczuwalne, niż w czasie jazdy przodem, nawet przy standardowym hamowaniu.

Podróżujący razem rodzice mogą się rozdzielić i jedno z nich usiądzie z dzieckiem z tyłu. A jeśli wyłącznie jeden rodzic jedzie z dzieckiem samochodem, wówczas może przewozić pociechę z przodu.

Najczęściej jednak rodzice decydują się na zamontowanie fotelika dla starszego dziecka na tylnym siedzeniu za kanapą pasażera, wówczas podczas jazdy widać dziecko w lusterku, a w razie potrzeby można do niego sięgnąć, np.: w czasie postoju na światłach.

WAŻNE! Przewożąc dziecko z przodu trzeba pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera! Zwłaszcza, gdy fotelik jest ustawiony tyłem do kierunku jazdy. Uruchomiona poduszka powietrzna może zagrozić zdrowiu dziecka, a nawet jego życiu!

Gdzie najbezpieczniej przewozić dziecko według policji?

Najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie jest środek tylnej kanapy, to miejsce które wyposażone jest zwykle w system ISOFIX albo trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Jest na tyle szerokie, że fotelik może zostać na nim zamontowany.

Na drugim miejscu jest wspomniane już miejsce na tylnej kanapie za fotelem pasażera.

Czy dziecko można przewozić w foteliku na przednim siedzeniu samochodu?

Przepisy dopuszczają przewożenie dziecka na przednim siedzeniu, ale pod pewnymi warunkami:

  • Jeśli ma powyżej 150 cm wzrostu może być wyłącznie zapięte pasami.
  • Jeśli ma poniżej 150 cm wzrostu, musi przebywać na odpowiednio dobranym urządzeniu podtrzymującym.
  • Może przebywać na przednim siedzeniu, jeśli tylną kanapę zajmują młodsze dzieci w fotelikach i nie jest możliwe zamontowanie dodatkowego urządzenia. Wówczas może ono siedzieć z przodu lub z tyłu na środku kanapy, zapięte pasami.

Na przednim siedzeniu mogą podróżować niemowlęta i starsze dzieci, jeśli fotelik może być ustawiony przodem lub tyłem do kierunku jazdy. W przypadku niemowląt zaleca się ustawienie tyłem, z wyłączeniem poduszki powietrznej na miejscu pasażera!

Jak bezpiecznie przewozić noworodka w samochodzie?

Przewożąc noworodka w foteliku trzeba zwrócić szczególną uwagę na pozycję głowy, bowiem taki maluszek nie ma jeszcze wykształconych mięśni szyi, nie potrafi podnosić ani utrzymywać głowy w pozycji pionowej. Poza tym ma również odsłonięte ciemiączko, co powoduje, że główka jest jeszcze szczególnie podatna na urazy.

Umieszczając noworodka w foteliku chroń jego głowę oraz kark, wszystkie ruchy wykonuj powoli, aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Pasy dopasuje do ciała dziecka, aby ściśle przylegały. Zdejmij mu kurtkę – w innym razie może się wyślizgnąć w czasie stłuczki! Dotyczy to również starszych dzieci.

Noworodki przewozi się bezwzględnie tyłem do kierunku jazdy! I właśnie taki fotelik należy kupić dla tak małego dziecka – z możliwością montażu tyłem. Zapnij dziecko wyłącznie pasami wewnętrznymi fotelika, nigdy pasem samochodowym! Maksymalny czas przebywania malutkiego dziecka w foteliku powinien wynieść dwie godziny, wliczając również noszenie.

Kiedy można przewozić dziecko bez fotelika?

Zgodnie z przepisami, istnieje możliwość przewożenia dziecka w samochodzie bez fotelika, wyłącznie w taksówce, karetce, pojeździe policji, Straży Granicznej albo miejskiej oraz gdy dziecko posiada zaświadczenie o tym, że jego stan zdrowia uniemożliwia przewożenie na foteliku.

Z kolei na tylnym siedzeniu mogą podróżować dzieci bez fotelika, jeśli mają więcej niż 135 cm wzrostu, a ich masa nie pozwala na przewożenie ich w foteliku. Również dziecko w wieku powyżej 3 lat, w sytuacji w której przewozi się jednocześnie trójkę dzieci i nie ma możliwości montażu trzeciego fotelika, może podróżować poza nim.

Czy przewożenie dziecka w foteliku jest obowiązkowe?

Tak! Ściśle regulują to przepisy art. 39 ust. 3 Kodeksu drogowego, które wymagają od kierowców przestrzegania obowiązku przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu, które przytrzymuje dzieci mające poniżej 150 cm wzrostu.

Obowiązek ten dotyczy przewożenia dzieci w samochodach zarówno osobowych, jak i ciężarowych.

Za nieprzestrzeganie przepisów, przewożenie dzieci bez fotelika lub niezgodnie z zasadami, można otrzymać mandat w wysokości 300 zł i 5 punktów karnych w przypadku jednego dziecka, 300 zł mandatu i 10 punktów karnych za dwoje dzieci oraz 300 zł mandatu i 15 punktów karnych za więcej niż dwoje dzieci.

Czego zabraniają przepisy w zakresie przewożenia dziecka w samochodzie?

Nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym bardziej rygorystycznie reguluje przepisy dotyczące:

  • Zakazu przewożenia dziecka w foteliku, siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli samochód posiada w wyposażeniu poduszkę powietrzną dla pasażera. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jest ona wyłączona.
  • Zakazu przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w aucie, które jest niewyposażone w pasy bezpieczeństwa. Dotychczas, jeśli auto fabrycznie nie miało pasów bezpieczeństwa, to rodzic lub opiekun dziecka nie mieli obowiązku przewożenia go w foteliku. Na szczęście w Polsce jest już niewiele takich aut, a większość z nich to pojazdy zabytkowe z lat 70tych.
  • Zakazu przewożenia dziecka na przednim siedzeniu, jeśli ma mniej niż 150 cm, bez fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia.

Dzieci w jakim wieku powinny podróżować w foteliku?

Jeszcze jakiś czas temu to wiek dziecka decydował o tym, czy powinno podróżować w foteliku, czy też nie. Rodzice i opiekunowie musieli przestrzegać tego obowiązku, dopóki ich dziecko nie ukończyło 12 lat.

Obecnie wygląda to zupełnie inaczej. Zgodnie z ustawą w pojazdach z kategorii M1, N1, N2 i N3 dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w urządzeniu przytrzymującym, a pojazd powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa.

Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Dziecko, którego wzrost wynosi mniej niż 150 cm musi podróżować w foteliku, nawet jeśli ma więcej niż 12 lat.

Z kolei wyższe dzieci można przewozić z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Kryterium jest tu więc wzrost.


 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt