Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
14.04.2021

Poznaj samochód hybrydowy – czy warto go kupić?

Przy wyborze odpowiedniego auta bardzo często słyszy się o opcji „hybrydowej”. Ta potoczna nazwa samochodu hybrydowego kryje w sobie nowoczesną technologię, która pozwala na połączenie dwóch rodzajów silników – i to w jednej maszynie! Ze względu na sporą oszczędność takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, a wielu kierowców zastanawia się nad zakupem właśnie pojazdu spalinowo-elektrycznego. Czym jest samochód hybrydowy i jakie są jego zalety? Sprawdź!

Napęd hybrydowy – co to takiego?

O hybrydach słyszy się w motoryzacyjnym świecie już od wielu lat. Warto więc wyjaśnić, czym tak naprawdę są, szczególnie, że od dawna nie są one jedynie modnym gadżetem, a seryjnie produkowanymi maszynami. Najprościej mówiąc - auta hybrydowe to pojazdy, które korzystają z dwóch różnych napędów. Zazwyczaj jest to silnik benzynowy czy wysokoprężny (inaczej mówiąc – diesel) oraz silnik elektryczny (lub kilka takich silników). W niektórych przypadkach wspomniany silnik elektryczny może być wykorzystywany jako jedyne źródło mocy (na przykład przy określonym dystansie) lub dołączać dopiero wówczas, gdy potrzebna jest większa moc spalania. Jaki ma to sens? Taki zabieg pozwala na zwiększenie ogólnej mocy samochodu lub na zmniejszenie zużycia paliwa. Warto zaznaczyć, że nie ma jednego, konkretnego typu samochodu hybrydowego – producenci prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych, a co za tym idzie – wysokiej jakości efektów. Napęd hybrydowy spotkać można na przykład w takich modelach jak Toyota C-HR Hybrid, ŠKODA OCTAVIA RS iV , VW Passacie GTE, Mercedes E 300de czy Opel Ampera, ale także w ciężarówkach, traktorach czy autobusach.  

Wyjaśnijmy sobie różnice

Aby dobrze zrozumieć istotę działania samochodów hybrydowych należy uświadomić sobie, że nie ma jednego rodzaju hybryd. Pojazdy spalinowo-elektryczne można podzielić ze względu chociażby na rodzaj zastosowanego silnika spalinowego, w którym znaleźć się może benzyna lub diesel, jednak nie jest to jedyna różnica. Hybrydy dzielą się także na takie, których akumulatory ładują się jedynie poprzez odzyskiwanie energii (między innymi podczas hamowania pojazdu) oraz hybrydy typu plug-in, które można podłączyć do gniazdka i naładować akumulator tak, jak w klasycznym samochodzie elektrycznym. Nie są to jednak jedyne różnice między autami tego typu. Obecnie na rynku znaleźć można mikrohybrydy, łagodne hybrydy oraz pełne hybrydy. W tych pierwszych zasada działania jest prosta - silnik elektryczny pełni jedynie rolę rozrusznika i alternatora, w drugich „elektryk” jest tylko wsparciem dla silnika spalinowego, natomiast w tych ostatnich silnik elektryczny działa całkowicie samodzielnie lub w nagłych wypadkach wspiera silnik spalinowy. Warto zaznaczyć, że technologia pojazdów hybrydowych staje się coraz bardziej rozwinięta. Hybrydy poszczególnych producentów różnią się nie tylko typem silnika, ale też samą mechaniką działania, kosztami produkcji, osiągami czy nawet całą konstrukcją. 

Poznaj zalety 

Napęd hybrydowy niewątpliwie posiada wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na spore obniżenie średniego zużycia paliwa, na przykład dzięki wydajnemu systemowi odzyskiwania energii z hamowania. W praktyce oznacza to, że im więcej hamujemy, tym więcej mocy pozyskuje generator, a to z kolei wpływa na zminimalizowanie ilości zużywanej benzyny czy innego paliwa. Okazuje się więc, że hybrydy to idealne pojazdy do codziennej jazdy po mieście – zatłoczone ulice, korki i częste hamowanie mogą stać się czymś pożytecznym, głównie dla portfela. Sam układ odzyskiwania energii z hamowania pozwala na bezpieczniejsze użytkowanie hamulców, które pozostają sprawne o wiele dłużej, niż w przypadku klasycznych aut, co także przenosi się na sporą oszczędność. Dodatkowo układ, który składa się z trzech silników, nie potrzebuje rozrusznika, alternatora, sprzęgła, a nawet paska klinowego, co sprawia, że jest on prostszy i mniej awaryjny niż klasyczne dwusprzęgłowe automatyczne skrzynie biegów. W wielu przypadkach nie jest też potrzebny filtr cząstek stałych, a nawet koło dwumasowe. Oprócz dużej trwałości, niezawodności i wysokiej jakości użytkowania oczywistą i jedną z najbardziej docenianych zalet jest fakt, że napęd hybrydowy jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska, niż klasyczne wersje maszyn – pozwala on na znaczne zredukowanie wydalanych spalin, a przez to jest nieoceniony dla miłośników ekologii. 

Czy są jakieś wady?

Jak każde rozwiązanie technologiczne – także samochody z napędem hybrydowym nie są rozwiązaniem idealnym. Jedną z wad najczęściej wskazywaną przez posiadaczy tego typu aut jest z pewnością ich cena – są one droższe od maszyn z klasycznym napędem. Często posiadają także mały bagażnik, co będzie problematyczne na przykład w przypadku podróżowania. Nie bez znaczenia pozostają także takie czynniki jak duża waga pojazdu, która wynika z faktu umiejscowienia akumulatorów, a także problematyczna naprawa i kosztowne serwisowanie. Pomimo, że obecnie nie ma wielu serwisów czy zakładów samochodowych, które potrafią w pełni naprawić zepsutą hybrydę i posiadają do niej odpowiednie części, to warto pamiętać, że hybrydowy napęd zdobywa coraz większą popularność, a więc ta sytuacja może się szybko zmienić. Podobnie sytuacja wygląda z różnorodnością modeli – z roku na rok pojawia się ich coraz więcej, a oferta jest coraz bogatsza. 

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem samochodu z napędem hybrydowym to dobrze przemyśl wszystkie za i przeciw, a także dokładnie zapoznaj się z ofertą każdego producenta. Jedno jest pewne – to rozwiązanie będzie korzystne nie tylko dla Twojego portfela, ale także dla środowiska.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt