Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
28.12.2023

Jakie auto na taxi?

Wybór samochodu na taxi może być niezwykle trudny, bowiem musi on zapewniać komfort zarówno pasażerom, jak i kierowcy. O ile tym pierwszym wystarczą wygodne miejsca, duża przestrzeń i wysoka kultura jazdy, o tyle kierowca doceni bardziej niskie spalanie, małą awaryjność i dynamikę jazdy. Jak pogodzić te kryteria ze sobą i znaleźć idealne auto na taxi? Sprawdźcie nasze podpowiedzi!

Samochód na taxi wymagania jakie trzeba spełnić

Pojazd, który zamierzamy wykorzystać w roli taksówki, musi spełniać określone wymagania, zarówno techniczne, jak i w zakresie wyposażenia.

W taxi muszą znajdować się co najmniej dwa miejsca dla pasażerów i drzwi po obu bokach nadwozia, co umożliwi swobodne wysiadanie przewożonych osób na zewnątrz. Dobrym kryterium wyboru samochodu na taxi jest również uwzględnienie miejsca na bagaż podręczny, który niekiedy pasażerowie zabierają ze sobą w podróż.

Samochód przeznaczony na taksówkę musi być poddawany regularnym przeglądom okresowym, które mają na celu weryfikację stanu technicznego pojazdu. W aucie należy również systematycznie wymieniać płyny i inne środki eksploatacyjne.

Niezbędne wyposażenie taksówki

W kwestii obowiązkowego wyposażenia taksówki, należy mieć apteczkę z aktualną datą ważności, koło zapasowe wraz z zestawem narzędzi do jego wymiany oraz gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Ponadto, obowiązkowym wyposażeniem taksówki jest taksometr oraz kasa fiskalna, która jest obecnie zastępowana wirtualnym odpowiednikiem w popularnych aplikacjach, świadczących usługi przewozu osób. Taksometr musi być systematycznie poddawany legalizacji.

Na dachu taksówki musi znajdować się podświetlany kogut z napisem TAXI. Napis musi być bardzo dobrze widoczny, zarówno w porze dziennej, jak i nocnej. Kolor podświetlenia może być biały lub żółty samochodowy.

Bardzo ważne jest także umieszczenie w widocznym miejscu szczegółowych informacji w zakresie stawek za 1 km przejazdu oraz taryf – są to przepisy lokalne, regulują je urzędy miast lub inne w wybranym regionie.

Dodatkowe wyposażenie taksówki – czyli co?

Niektórzy taksówkarze decydują się również na montaż dodatkowych lamp z logo i danymi firmy, dla której świadczą usługi. Te również muszą mieć białe lub żółte podświetlenie i należy je umieścić po obydwu stronach napisu taxi. Dodatkowe lampy nie mogą wpływać na widoczność głównego koguta z napisem TAXI.

W niektórych obszarach Polski należy również umieścić dodatkowe oznaczenia, dotyczące wybranej miejscowości, numerem bocznym, herbem czy innymi ważnymi informacjami. Te umieszcza się zwykle na drzwiach po obu stronach pojazdu.

Najlepszy samochód na taxi - jaki powinien być?

Wybierając samochód na taksówkę warto wziąć pod uwagę poniższe kryteria:

Dobry stan techniczny – jeśli wybieracie auto na rynku wtórnym, należy bardzo dokładnie sprawdzić kondycję pojazdu. Inaczej, może nie przejść badania technicznego.

  • Bezpieczeństwo – dobrze, gdy wybrane auto ma dodatkowe systemy bezpieczeństwa, które wspierają kierowcę w trakcie jazdy oraz chronią pasażerów.
  • Niskie spalanie – zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, w której najczęściej poruszają się taksówki. Im niższe spalanie, tym mniejszy będzie Wasz miesięczny koszt utrzymania pojazdu.
  • Niska awaryjność – taksówka, która stoi w warsztacie nie będzie na siebie zarabiać. Przed wyborem pojazdu na taxi, warto zrobić rekonesans w zakresie awaryjności danego modelu oraz kosztów naprawy i części.
  • Dodatkowe wyposażenie podnoszące komfort jazdy – w skład takiego wyposażenia wchodzi m.in. klimatyzacja, elektrycznie otwierane szyby, regulowane zagłówki i wiele innych.
  • Duży bagażnik – nie musi być ogromny, ale warto, aby był pakowny i pozwalał na swobodne zapakowanie 2 czy 3 walizek pasażerów.

Rejestracja samochodu na taxi - jak wygląda?

Auto na taksówkę należy zarejestrować w urzędzie tak samo, jak w przypadku klasycznego, a więc złożyć wniosek w wydziale komunikacji, właściwym dla miejsca zamieszkania oraz dostarczyć niezbędne dokumenty.

Co ważne - samochód, który ma być wykorzystywany jako taksówka, musi przejść specjalny przegląd w stacji kontroli pojazdów. Diagności sprawdzą, czy ma niezbędne wyposażenie. Należy to zrobić przed złożeniem wniosku o licencję taksówkarza.

Licencja taksówkarza – czy trzeba ją mieć?

Teoretycznie każdy taksówkarz powinien prowadzić działalność gospodarczą oraz posiadać stosowną licencję. W nowych przepisach znajduje się jednak luka, która informuje, że kierowcy taksówek mogą zatrudniać się w tradycyjnych korporacjach taxi lub/i u partnerów flotowych, którzy skupiają większość kierowców aplikacji.

Chcąc pracować, jako indywidualny taksówkarz, trzeba mieć licencję. Tę można uzyskać w lokalnym urzędzie, po złożeniu wniosku o wydanie lokalnej licencji TAXI, przedstawieniu dowodu rejestracyjnego auta, ważnego badania lekarskiego i zaświadczenia o niekaralności.

Auto na taxi z instalacją LPG - czy warto?

Montaż instalacji LPG w taksówce jest bardzo opłacalny. Koszt założenia autogazu zwróci się bardzo szybko, zwłaszcza iż w cenie przejechania 100 km autem z silnikiem benzynowym, można przejechać dwa razy dłuższą trasę pojazdem z LPG.

LPG jest także bardziej ekologicznym paliwem niż benzyna – produkuje o 60% mnie dwutlenku węgla i o 24% mniej tlenków azotu.

Decydując się na montaż instalacji LPG w taksówce należy pamiętać o zgłoszeniu tego faktu w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni i dostarczeniu odpowiednich dokumentów. Poza dowodem rejestracyjnym oraz dowodem tożsamości, są to świadectwo homologacji sposobu montażu, certyfikat zbiornika gazowego oraz faktura lub rachunek za montaż.

Po złożeniu wniosku, otrzymacie wpis do dowodu rejestracyjnego, potwierdzający legalność instalacji LPG. Musicie mieć również na uwadze, że instalację gazową trzeba poddawać regularnym przeglądom w wybranych SKP oraz, że za całkowite badanie techniczne będziecie płacić więcej, niż w przypadku klasycznej osobówki z silnikiem spalinowy. Koszt badania technicznego dla auta z LPG to 162 zł.

Auto na taxi a leasing

Leasing samochodu na taksówkę jest możliwy i praktykuje go wiele firm, które działają w tym sektorze. Leasing umożliwia firmom taksówkarskim rozbudowywanie floty swoich pojazdów o nowoczesne i dobrze utrzymane auta, bez konieczności ponoszenia dużych kosztów, które są związane z zakupem nowych pojazdów.

Dofinansowanie na samochód na taxi

W latach 2020-2023 w Polsce rząd realizował program KOLIBER – taxi dobre dla klimatu, którego celem było uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć, które spowodowałyby obniżenie zużycia energii oraz paliw w transporcie, zeroemisyjnym przewozie osób.

Każdy taksówkarz mógł uzyskać dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki do zakupu lub leasingu pojazdów elektrycznych oraz zakupu i montażu stacji ładowania, w tym kosztów przebudowy stanowiska postojowego na potrzeby montażu stacji ładowania.

Aktualnie nie ma jeszcze żadnych informacji, czy program będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Inną formą uzyskania dofinansowania na taksówkę, jest ta z Państwowego Urzędu Pracy lub z Unii Europejskiej.

PUP wypłaca jednorazowe dofinansowanie w przedziale 4-krotnego lub 6-krotnego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Zwykle jest to kwota oscylująca pomiędzy 16 tys. zł a 30 tys. zł.

Z kolei dofinansowanie z UE może przekroczyć nawet 50 tys. zł, ale trzeba spełnić szereg warunków.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt