Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
30.06.2022

Kamperem na wakacje? Sprawdź, czego nie możesz robić!

Wypożyczanie lub kupno własnego kampera staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Wielu rodaków decyduje się na ten sposób spędzenia wakacji, zwłaszcza że daje on wiele możliwości i swobody. Istnieją jednak pewne ograniczenia dla osób, które podróżują kamperem. Jakie? Sprawdźcie! 

Kampery w świetle prawa traktowane są zwykle jako samochody osobowe, z tą różnicą że są znacznie dłuższe i szersze. O tym musicie pamiętać zwłaszcza, gdy będziecie szacować swoje możliwości przejazdu w wąskich uliczkach, czy pod mostem. Niektóre kampery mają nawet 6 lub 7 metrów długości, a ich wysokość może sięgać nawet 3 metrów! 

Część mieszkalna nie zawsze jest do Waszej dyspozycji 

Kampery to samochody, w których znajduje się również część mieszkalną, jednak należy pamiętać, że spanie w kamperze podczas jazdy jest zabronione, zwłaszcza że łóżka nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Chcąc spać w kamperze, musicie udać się na postój. 

Drzemka dla pasażerów jest możliwa, ale wyłącznie na fotelach z przodu kampera, po wcześniejszym zapięciu pasów bezpieczeństwa. 

Nie można również swobodnie przemieszczać się po części mieszkalnej kampera w trakcie jazdy. Kamper ma dużą przestrzeń, a osoba, która będzie się po niej poruszać w czasie jazdy, może w trakcie wypadku lub uderzenia, a nawet gwałtownego hamowania, przelecieć kilka metrów przez pojazd. To niebezpieczne! 

Rzeczy muszą być odpowiednio zabezpieczone 

W kamperze należy również odpowiednio zabezpieczyć wszystkie luźne przedmioty. Nie mogą się swobodnie poruszać po kabinie, zwłaszcza w trasie. Wszelkie szklane przedmioty, naczynia kuchenne, a nawet torby czy plecaki mogą Wam zrobić ogromną krzywdę w trakcie wypadku lub gwałtownego hamowania. 

Liczba osób musi odpowiadać liczbie pasów 

W kamperze nie można się przemieszczać swobodnie podczas jazdy, również nie można przewozić nim większej liczby osób, niż znajduje się w nim pasów bezpieczeństwa. Nie ma znaczenia czy to duży kamper czy też nie. Zwykle jest wyposażony w 4 lub 5 foteli zabezpieczonych pasami bezpieczeństwa i właśnie tylko osób może nim wtedy podróżować. 

Jakiego kampera wybrać? 

Wszystko zależy od Waszych możliwości – przede wszystkim trzeba pamiętać o DMC kampera. Jeśli macie prawo jazdy kategorii B wówczas łączna waga pojazdu wraz z uwzględnieniem wszystkich osób, bagaży, wyposażenia i innych musi się zmieścić w 3,5 tony. Jeśli szukacie większego kampera, wówczas niezbędne będzie już prawo jazdy kategorii C1, które umożliwia prowadzenie pojazdów o DMC do 7,5 tony lub C, które daje możliwość prowadzenia pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony. 

Zwróćcie uwagę również na ładowność kampera – wyznacza ona limit wagi wszystkich pasażerów, bagaży i wyposażenia. Zwykle w kamperach o DMC do 3,5 tony wynosi ona 400-500 kg. 

Ważnym aspektem jest jeszcze liczba osób, które mogą podróżować kamperem. Szukając pojazdu dla czteroosobowej rodziny raczej nie będziecie mieli problemu, ale w przypadku siedmioosobowych kamperów już tak. Takich pojazdów jest znacznie mniej na rynku. Pamiętajcie, że w kamperze może być więcej miejsc do spania, aniżeli miejsc z pasami bezpieczeństwa – jednak to te drugie regulują maksymalną liczbę pasażerów w pojeździe. 

Szukając kamperów lub innych pojazdów kempingowych w atrakcyjnych cenach zajrzyjcie na Autoplac – czekają na Was unikatowe oferty z całej Polski!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia