Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
21.03.2024

Kupiłem auto z wadą ukrytą - co robić?

Kupno samochodu z wadą ukrytą to sytuacja stresująca, ale nie niemożliwa do rozstrzygnięcia. Wadę ukrytą można udowodnić, przy pomocy specjalistów, a na podstawie ekspertyzy dochodzić swoich praw. Sprawdźcie, co zrobić w takiej sytuacji!

Wada ukryta pojazdu - co to takiego?

Wadą ukrytą pojazdu można nazwać niedoskonałość, o której kupujący nie miał pojęcia w momencie zakupu samochodu, a sprzedawca ją zataił.

Wady ukryte można podzielić na dwa rodzaje:

  • Fizyczne/techniczne – czyli wszelkie usterki techniczne lub uszkodzenia.
  • Prawne – czyli takie, w których pojazd jest własnością osoby trzeciej, np.: został skradziony, jest obciążony prawem osoby trzeciej, np.: jest w leasingu lub występują ograniczenia w zakresie korzystania lub rozporządzania przedmiotem, które wynikają z decyzji lub orzeczenia właściwego organu.

Jak udowodnić wadę ukrytą?

To duże wyzwanie, bowiem kupujący musi wykazać, że usterka powstała jeszcze przed zakupem pojazdu. Sprzedawca może uznać roszczenia kupującego dobrowolnie lub się z nimi nie zgodzić, wówczas pozostaje jedynie udać się do sądu i przedstawić dowody.

W tym celu warto zatrudnić rzeczoznawcę, który przygotowuje ekspertyzę, która poświadczy, że wada faktycznie występowała przed zakupem pojazdu. Koszt usługi rzeczoznawcy należy pokryć samodzielnie, ale na drodze sądowej można się ubiegać o zwrot tej kwoty.

Wada ukryta samochodu kupionego od osoby prywatnej

W sytuacji zakupu pojazdu od osoby prywatnej i wystąpienia wady ukrytej, należy w pierwszej kolejności udowodnić iż przedmiot zakupu odbiega od stanu, który był opisany w umowie.

W tym przypadku również niezbędna będzie pomoc profesjonalistów, którzy przeprowadzą ekspertyzę.

Kupujący również musi wiedzieć, czego oczekuje od sprzedawcy. Na podstawie rękojmi może się ubiegać o naprawę, wymianę, obniżenie ceny lub odstąpić od umowy.

Wada ukryta samochodu - ile czasu na reakcję?

W przypadku wady ukrytej pojazdu, można się powołać na prawo rękojmi, które obowiązuje przez okres 2 lat od daty zakupu, chyba że sprzedawca zastrzegł w umowie inaczej.

Od momentu ujawnienia wady ukrytej, należy poinformować sprzedawcę w czasie dwóch miesięcy. Sprzedający ma 14 dni na odpowiedź, jeśli nie odniesie się do oświadczenia, wówczas będzie zobowiązany do spełnienia żądań kupującego. Warto jednak zgłosić wadę ukrytą jak najszybciej, zwłaszcza że dotyczy ona samochodu, który został zakupiony w celu jeżdżenia.

Wada ukryta samochodu kupionego z komisu

Komis, w świetle przepisów, nie może odmówić osobie fizycznej jej prawa do rękojmi, bez względu na to, co zostało zapisane w umowie.

Dlatego też, jeśli wada ukryta zostanie ujawniona i kupujący udowodni, że istniała jeszcze przed zakupem, to jak najbardziej może się ubiegać o wymianę pojazdu, naprawę, obniżenie ceny lub odstąpić od umowy.

Sprzedaż samochodu z wadą ukrytą - możliwe konsekwencje

Jeśli sprzedacie samochód, zatajając jego defekty, możecie ponieść poważne konsekwencje. Zgodnie z przepisami, takie działanie może zostać zaklasyfikowane jako oszustwo.

Według art. 286 Kodeksu Karnego, oszustwo występuje, gdy:

  • Sprzedający celowo wprowadza kupującego w błąd, np.: nie informując o wadach pojazdu, co mogłoby wpłynąć na decyzję o zakupie.
  • Sprzedający doprowadza nabywcę pojazdu do niekorzystnego rozporządzania mieniem, czyli np.: gdy kupujący kupi pojazd za ekonomicznie nieuzasadnioną kwotę.
  • Sprzedający działa z zamiarem bezpośrednim, czyli jego celem jest uzyskanie jak najlepszej kwoty ze sprzedaży, co uniemożliwiłoby mu ujawnienie wad, które posiada pojazd.

Konsekwencje oszustwa są wysokie – zgodnie z Kodeksem Karnym, jest to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat!

Ponadto, po nowelizacji przepisów, wysokie kary czekają także na sprzedawców, którzy samodzielnie lub za pośrednictwem osób trzecich, ingerowali we wskazania licznika przebiegu w pojeździe. W tym przypadku kara pozbawienia wolności może wynieść od 3 miesięcy do 5 lat.

W tych sytuacjach sprzedawca nie odpowiada za zgłoszone wady

Nie zawsze przepisy będą stały wyłącznie po stronie kupującego. Sprzedawca nie ponosi żadnych konsekwencji z tytułu rękojmi, ani nie będzie poddany odpowiedzialności karnej, gdy:

Kupujący został wcześniej poinformowany o wszystkich wadach i świadomie zgodził się na zakup, wówczas nie przysługuje mu prawo rękojmi.

Dojdzie do awarii, która stanowi efekt eksploatacji pojazdu w danym wieku. Mimo starań utrzymania pojazdu w jak najlepszej formie, zarówno sprzedawcy i kupującego, takie sytuacje są nieuniknione i wtedy poprzedni właściciel nie odpowiada za wadę.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt