Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
27.10.2021

Nigdy nie zgadniecie skąd pochodzą niektóre nazwy samochodów! Sami byliśmy w szoku!

Niektóre nazwy modeli samochodów są bardzo intrygujące. Większość właścicieli pojazdów nawet nie wie, skąd pochodzi nazwa ich auta. A trzeba przyznać, że producenci wykazują się naprawdę dużą kreatywnością w ich wymyślaniu. Sprawdźcie niżej, skąd pochodzą poszczególne nazwy modeli samochodów! 

Zaczerpnięte z natury 

Co łączy sportowego SUV-a Lamborghini Urus, Porsche Taycan i terenowe Mitsubishi Pajero? Natura! Nazwy tych modeli pochodzą od zwierząt, które można było spotkać w różnych częściach naszego globu. 

Nazwa Urus pochodzi o wymarłego gatunku dzikiego bydła, które zamieszkiwało Azję, Europę i Afrykę Północną. Z kolei Porsche Taycan to połączenie dwóch słów – Tay oznaczające źrebię oraz Can – życie i duszę, w tłumaczeniu marki to po prostu „Dziarski, młody koń”, co nawiązuje do tego widniejącego w logo brandu. 

Model Pajero marki Mitsubishi zyskał swoją nazwę od dzikiego Kota Pampa z Ameryki Południowej. Jednak z powodu obraźliwych nazw w hiszpańskojęzycznym slangu, na tym rynku nosi nazwę Montero. 

Inspirowane geografią 

Miejski crossover Kona, średniej klasy osobowy Volkswagen Passat, SUV Tarraco, Alfa Romeo Stelvio, Maserati Ghibli, Subaru Tribeca i Nissan Qashqai to hołd w kierunku geografii. Nazwy tych modeli mają bardzo ciekawe pochodzenie! 

Nazwa Hyundai Kona pochodzi od hawajskiego dystryktu. Jednak w języku portugalskim, a dokładniej w slangu „cona” to obraźliwe określenie damskich stref intymnych, stąd w tym kraju mówi się o nim Kauai. 

Sławetny Volkswagen Passat zawdzięcza swą nazwę od stałego, ciepłego wiatru, który wieje w strefie międzyzwrotnikowej w kierunku równika. 

Hiszpański SUV Tarraco został nazwany od katalońskiego miasta Tarragona, które znajduje się właśnie w Hiszpanii. Znane jest z wyjątkowo pięknej architektury, która pochodzi jeszcze z okresu Cesarstwa Rzymskiego. 

Podobnie wygląda pochodzenie nazwy modelu SUV-a Alfa Romeo – Stelvio. Inspiracją była niewielka miejscowość położona w południowym Tyrolu, we Włoszech. Co ciekawe, w miejscowości przebiega piękna trasa samochodowa, która jest znana na całym świecie – składa się z wąskiej jezdni oraz 48 ostrych zakrętów. 

Wiatr również zainspirował twórców nazwy Maserati. Ghibli to arabska nazwa wiatru o kierunku ze wschodu w stronę Mekki. Subaru Tribeca zawdzięcza swoją nazwę dzielnicy Nowego Jorku, z Dolnej Części Manhattanu. Jej nazwa to rozwinięcie trzech słów – Triangle Below Canal Street. 

Kompaktowy SUV Nissan Qashqai ma swoją nazwę, dzięki angielskiej nazwy tureckiej grupy etnicznej, która zamieszkuje północną część Iranu. 

Symbole kultury 

Rumuński SUV Dacia Duster, kabriolet Volkswagen Eos i Bugatti Chiron łączy symbolika kulturowa, która zainspirowała producentów do nadania odpowiednich nazw swoim pojazdom. 

Dacia tworząc model Dustera natchnęła się modą! A dokładniej stylem amerykańskich kowbojów i ich płaszczy, które w oryginale nazywane są duster coat. Z kolei Volkswagen zaczerpnął inspiracji znacznie dalej, sięgając po grecką nazwę bogini jutrzenki. Nazwa Eos, pochodząca od różanopalcej bogini jutrzenki została przypisana do kabrioletu tej marki. 

Bugatti postanowiło stworzyć model auta, którego nazwa uhonoruje jednako z monakijskich kierowców Formuły 1. Bugatti Chiron to jeden z najszybszych i najdroższych aut na świecie. 

Zadziorne nazwy 

Takimi zostały uhonorowane modele aut Renault i KIA. Pierwszy zyskał miano Twingo, co oznacza połączenie słów „twist”, „swing” i „tango” nadając mu bardzo tanecznego charakteru. Model KIA Picanto z kolei to określenie dla kogoś, kto posiada własny charakter. Słowo „picquant” to z francuskiego „obdarzony własnym charakterem”.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia