Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
08.08.2023

Wakacje samochodem - na co zwrócić uwagę i jak je zaplanować?

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczął, więc jeśli macie w planach podróż samochodem na urlop, to czas rozpocząć przygotowania! Zanim wyjedziecie w dłuższą trasę, zróbcie przegląd samochodu i listę rzeczy, które dobrze mieć w aucie w czasie podróży, na wypadek różnych sytuacji.

Gdzie wyjechać na wakacje samochodem?

Obecnie samochodem można jechać dosłownie wszędzie. W naszym kraju możecie zorganizować sobie wycieczki samochodem jednodniowe czy kilkudniowe, w trakcie których zwiedzicie piękne zakamarki Polski.

Bardzo popularnym kierunkiem są również kraje UE, takie jak Chorwacja, Czechy, Niemcy, Węgry, Słowacja, a nawet Włochy czy Francja. Planując taką podróż pamiętajcie o sprawdzeniu aktualnych przepisów, zwłaszcza w kontekście dopuszczalnych prędkości jazdy oraz obowiązkowego wyposażenia samochodu.

Podróż autem na urlop w kraju czy za granicą to świetny pomysł, choćby ze względu na zwiększone możliwości zwiedzania różnych miejsc, do których nie zawsze można dojechać transportem publicznym. Jeśli nie chcecie zabierać swojego samochodu w długą trasę, możecie również zdecydować się na wynajem pojazdu.

Przegląd samochodu przed wakacjami - co należy sprawdzić?

Przed dłuższym wyjazdem w trasę wakacyjną swoim samochodem, dobrym pomysłem jest zabranie go na przegląd techniczny. Zwłaszcza, że w ciągu roku zwykle pokonujecie autem mniejszą liczbę kilometrów, głównie w obszarze miejskim, przemieszczając się z pracy do domu, szkoły, czy na zakupy.

Sezon wakacyjny będzie dla samochodu o wiele intensywniejszym okresem, zarówno w kontekście większej liczby kilometrów, jak i trudniejszych warunków atmosferycznych (upały, burze, pył i kurz). Nie chcąc ryzykować przykrą niespodzianką w postaci awarii w trasie, lepiej sprawdzić dokładnie stan techniczny samochodu.

Możecie to zrobić w ASO lub w każdym profesjonalnym warsztacie samochodowym. 

Co skontrolować w aucie przed wyjazdem na wakacje?

Zobaczcie, co warto sprawdzić w samochodzie zanim ruszymy na wakacyjne wyprawy. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko przykrych niespodzianek w trasie.

Kontrola układu hamulcowego

Kontrolę należy rozpocząć od układu hamulcowego, który ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Profesjonaliści powinni sprawdzić stan tarcz oraz klocków hamulcowych i jeśli ujawnią, że są one nierównomiernie zużyte, wówczas powinni zweryfikować, czy nie doszło do usterki układu hamulcowego albo wymienić je na nowe.

Sprawdź opony przed wyjazdem

Kontroli podlegają również opony, zarówno od zewnętrznej strony, jak i od wewnątrz. Wszelkie odkształcenia, pęknięcia czy bąble dyskwalifikują ogumienie i konieczna będzie wymiana opon na nowe.

Przegląd silnika

Mechanicy zajrzą także pod maskę samochodu, aby sprawdzić czy silnik pracuje prawidłowo, a także skontrolować poziom i stan płynów, takich jak olej, płyn hamulcowy, stan cieczy chłodzącej, olej w układzie wspomagania, a nawet płyn do spryskiwaczy.

Oświetlenie w samochodzie - warto sprawdzić stan świateł

Ważnym elementem kontroli samochodu przed wakacjami jest sprawdzenie stanu oświetlenia. Kluczowe są tutaj żarówki kierunkowskazów, a także świateł mijania i stopu. Należy również sprawdzić lampy światła wstecznego, podświetlenia tablicy rejestracyjnej i świateł przeciwmgłowych. Jeśli żarówka jest przepalona, to kierowca otrzyma mandat, dlatego też warto wozić ze sobą komplet zapasowych żarówek do wszystkich świateł.

Stan filtrów samochodowych i klimatyzacji w aucie

Warto również przyjrzeć się stanom filtrów samochodowych i klimatyzacji. Filtry powinno się wymieniać regularnie, zwłaszcza filtr kabinowy i powietrza przed dłuższą trasą, w której auto będzie bardziej narażone na pył, kurz i piach drogowy.

Wakacyjne podróże autem - co warto ze sobą zabrać?

W zależności, czy wybieracie się w podróż po Polsce, czy do innego kraju UE, musicie się upewnić, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w danym państwie. W Polsce należy mieć gaśnicę z aktualną homologacją oraz trójkąt ostrzegawczy, natomiast w innych krajach nierzadko wymagane są apteczka, kamizelki odblaskowe, a nawet komplet zapasowych żarówek.

Niezależnie od przepisów, w dłuższą podróż w Waszym aucie powinniście mieć:

  • Koło zapasowe – nie znacie dnia, ani godziny, kiedy może się Wam przydać! Oczywiście, żeby tak było to musi być w dobrym stanie. Koło zapasowe również trzeba pompować regularnie i sprawdzać jego stan. Poza tym, do wymiany koła w trasie potrzebny Wam będzie również podnośnik i klucz, a nieużywane narzędzia lubią pokryć się rdzą, dlatego przed wyjazdem sprawdźcie czy są w dobrym stanie.
  • Komplet żarówek i bezpieczniki – niekiedy bywa tak, że jeden mały bezpiecznik może uniemożliwić dalszą jazdę, dlatego warto mieć przy sobie komplet zapasowych. Z kolei za nieprawidłowe działanie świateł można otrzymać mandat, więc by nie dopuścić do takiej sytuacji, przydatny będzie również komplet zapasowych żarówek, na wypadek nagłego przepalenia się którejś z nich.
  • Apteczka – nie jest obowiązkowa w Polsce, ale zachęcamy Was do tego, by zawsze mieć ją w swoim aucie. Pamiętajcie, by nie wypełniać jej lekami, gdyż te w upale mogą się zepsuć, a nawet stać się toksyczne! Schowajcie do niej wyłącznie plastry, opatrunki, koc termiczny, nożyczki.
  • Kamizelki odblaskowe – w samochodzie powinniście mieć ich 5, dla każdego pasażera i kierowcy. Są niezwykle przydatne, gdy dojdzie do awarii na drodze szybkiego ruchu lub autostradzie. Dzięki nim będziecie widoczni z daleka dla innych kierowców.
  • Podstawowe narzędzia – warto mieć je pod ręką, na wypadek różnych sytuacji.
  • Latarka czołowa – przydatne akcesorium, np.: w sytuacji gdy trzeba będzie wymienić koło po zmroku.
  • Kable rozruchowe.
  • Linka holownicza.
  • Taśma klejąca szara i opaski zaciskowe.

Bagaż w samochodzie - zabezpiecz go w czasie podróży

Pamiętajcie również o odpowiednim zapakowaniu bagaży w samochodzie – rzeczy najcięższe, które mogą się przesuwać w trakcie hamowania, należy ułożyć na samym dole bagażnika przy tylnej kanapie. Na wierzchu powinny znajdować się te rzeczy, które mogą być Wam potrzebne w czasie podróży. 

Warto spakować bagażnik tak, by w razie potrzeby wymiany koła, móc się do niego łatwo dostać i szybko wypakować z niego torby i walizki. Ta sama reguła dotyczy apteczki, trójkąta zapasowego oraz gaśnicy i kamizelek odblaskowych.

 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt