Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
22.08.2023

Weekendowe wycieczki samochodem - gdzie warto się wybrać w Polsce?

Polska jest pięknym krajem, które oferuje dostęp do morza, gór, wspaniałych jezior i lasów. Jeśli nie macie jeszcze planów na wakacje, to sprawdźcie nasze propozycje weekendowych wycieczek samochodowych po Polsce. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Jakie są limity prędkości jazdy na polskich drogach?

Zanim przejdziemy do opisu krótkich i długich tras wycieczkowym, przypominamy, że naszym kraju samochodem o DMC do 3,5 t możecie jechać maksymalnie:

  • Na autostradach - 140 km/h
  • Na drogach ekspresowych dwujezdniowych – 120 km/h
  • Na drogach ekspresowych jednojezdniowych – 100 km/h
  • Na drogach dwujezdniowych z co najmniej dwoma pasami przeznaczonymi dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h
  • Na pozostałych drogach – 90 km/h
  • W obszarze zabudowanym – 50 km/h
  • W strefie zamieszkania – 20 km/h

Gdzie na jednodniową wycieczkę po Polsce samochodem?

Poznajcie nasze propozycje na jednodniowy wyprawy autem po Polsce.

Wielka Pętla Bieszczadzka

Wielka Pętla Bieszczadzka -  wymagająca trasa, ale za to z pięknymi widokami! Można powiedzieć, że ma kształt serpentyny, dlatego lepiej by wybrali się w nią doświadczeni kierowcy. W niektóre zakręty najlepiej wejść z minimalną prędkością, aby przejazd był bezpieczny. Cala trasa liczy 144 km, jej początek przypada w Lesku i kończy również w tej miejscowości. Po drodze można się zatrzymać na Cisnej, Ustrzykach Górnych, Wetlinie, Ustrzykach Dolnych, Czarnej i Smoliku, aby podziwiać dawne cerkwie ze Szlaku Sakralnej Architektury Drewnianej.

Droga Stu Zakrętów

Droga Stu Zakrętów – to również trasa dla odważnych, bowiem to typowa, górska droga. Prowadzi od Karłowa do Kudowy-Zdrój, a więc jest sercem Kotliny Kłodzkiej. Całość liczy 35 km długości, a jazda dostarcza niesamowitych wrażeń, zwłaszcza że spotkacie na niej serię ostrych zakrętów, bramy skalne, a nawet przepaści!

Podróż po Roztoczu

Roztocze – piękna kraina na Lubelszczyźnie, która zaprasza do siebie miłośników wspaniałych lasów. Wybierając się na wycieczkę do Roztocza, warto zatrzymać się w Zamościu, a dalej w Zwierzyńcu, Krasnobrodzie i słynnym Szczebrzeszynie. Punktem koniecznym, jeśli wystarczy Wam czasu, jest także miejscowość Susiec, w której znajduje się Szlak Szumów, prowadzący do potoku Jeleń z dwu metrowym wodospadem!

Wycieczka na Kaszuby

Kaszuby – podróż Drogą Kaszubską często wybierają motocykliści. Trasa przebiega przez centralną część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Początek trasy jest w miejscowości Garcz, a koniec na skrzyżowaniu Kościerzyna-Żukowo. Droga biegnie między jeziorami, wzgórzami i polami, przez kaszubskie wsie. Będzie co podziwiać!

Kanał Augustowski

Kanał Augustowski – to trasa dla miłośników odpoczynku nad wodą, wzdłuż Kanału Augustowskiego możecie poruszać się drogą – cały kanał ma długość 101 km. To, gdzie zrobicie sobie przystanek zależy od Was – widoki będą wspaniałe!

Gdzie na dłuższą wycieczkę samochodem po Polsce?

Trasa po Polskich Miastach Historycznych: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań.

Trasę można rozpocząć od stolicy Polski, do zwiedzenia jest tutaj Pałac Kultury i Nauki, Stare Miasto i Łazienki Królewskie. Następnie warto udać się do Krakowa, gdzie można odwiedzić Wawel, Stare Miasto z Rynkiem Głównym oraz słynną Katedrę Wawelską. Kolejny przystanek to Wrocław, gdzie czekają m.in. Ostrów Tumski, Hala Stulecia i Wrocławski Rynek. Po Wrocławiu udajcie się do Poznania, aby zobaczyć poznański rynek, Ostrów Tumski i Katedrę św. Piotra i Pawła. Ostatnim przystankiem będzie Gdańsk, w którym możecie zwiedzić Starówkę, Długie Pobrzeże i Muzeum II Wojny Światowej.

Trasa Północna Wybrzeżem Bałtyku: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Hel, Świnoujście.

Rozpocznijcie podróż w Gdańsku i zwiedzajcie jego atrakcje. Następnie przejedźcie się do Sopotu, gdzie możecie odpocząć na słynnym molo i plaży. Kolejnym przystankiem jest Gdynia, gdzie warto zobaczyć Skwer Kościuszki i Orląt Lwowskich. Kontynuujcie podróż na półwysep Hel. Tam możecie cieszyć się pięknymi plażami i odwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża. Ostatnim punktem na tej trasie jest Świnoujście, gdzie znajduje się piękne Kąpielisko Morskie i port.

Trasa Bieszczady i Połoniny: Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne, Wetlina, Komańcza.

Startujecie z Sanoka, gdzie możecie zwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego oraz zamek, następnie udajecie się do Leska i zwiedzacie zamek oraz kościół franciszkanów. Następnym przystankiem są Ustrzyki Dolne, skąd można rozpocząć wędrówkę po Bieszczadach. Później udajcie się do Wetliny, malowniczej wsi położonej w Parku Narodowym. A na sam koniec trasy - Komańcza, gdzie można zwiedzić Muzeum Ikon oraz Klasztor Komańczański.

Trasa Pojezierze Mazurskie: Olsztyn, Mikołajki, Giżycko, Ryn, Mrągowo.

Początek podróży może być w Olsztynie, gdzie warto zobaczyć Zamek Kapituły Warmińskiej oraz planetarium. Następnie należy udać się do Mikołajek, słynnego kurortu na Mazurach, gdzie można wypożyczyć łódź i zwiedzić Jezioro Mikołajskie. Kolejnym punktem na trasie jest Giżycko z pięknym Zamkiem Krzyżackim i Twierdzą Boyen. Po Giżycku udajcie się do Rynu, gdzie znajduje się piękny Zamek Krzyżacki oraz Jezioro Ryńskie. Koniec trasy jest w Mrągowie, gdzie odbywa się słynny festiwal muzyki folkowej "Mazury Kraina Wielkich Jezior".

Trasa Sudety: Jelenia Góra, Karpacz, Szklarska Poręba, Wałbrzych, Kłodzko.

Startujecie w Jeleniej Górze, gdzie znajduje się Pałac w Wojanowie oraz Karkonoski Park Narodowy. Dalej kierujecie się do Karpacza, popularnego ośrodka turystycznego, gdzie warto zobaczyć Świątynię Wang oraz wjechać na Śnieżkę. Następnie zmierzacie do Szklarskiej Poręby, gdzie czekają na Was wodospady Kamieńczyka oraz malownicza Dolina Pałaców i Ogrodów. Po Szklarskiej Porębie udajcie się do Wałbrzycha, gdzie możecie odwiedzić Zamek Książ oraz tajemniczy kompleks Riese. Na deser zostaje Wam Kłodzko, które zachęca swoją twierdzą i piękną starówką.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia