Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
28.11.2023

Rynek samochodowy 2023 - jak wyglądają trendy motoryzacyjne na bazie statystyk z Autoplac.pl?

Preferencje zakupowe polskich kierowców zmieniają się w zależności od panujących trendów na rynku motoryzacyjnym. Jakich aut szukają zmotoryzowani Polacy na rynku wtórnym w 2023 roku? Sprawdźcie nasz raport!

Zakup samochodu w wakacje? Polacy oszczędzają w sezonie.

Pomimo sprzyjających warunków atmosferycznych latem, w których można znacznie łatwiej zweryfikować stan auta używanego przed zakupem, kierowcy odkładają tę czynność na późniejszy moment. Nie da się ukryć, że wakacje to trudny okres dla branży motoryzacyjnej.

Sezon urlopowy bardzo mocno wpływa na wydatki, co powoduje m.in. spadek zainteresowania zakupem samochodów. Polacy wykazują większą inicjatywę w zakresie odkładania oszczędności na poczet letnich wakacji, m.in. rezygnując z zakupu nowego pojazdu w tym okresie.

Ile lat mają auta, których użytkownicy najczęściej szukają na Autoplac.pl?

Coraz częściej zauważamy, że polscy kierowcy interesując się samochodami używanymi, których wiek waha się pomiędzy 3 a 5 latami i są one już z półki nowocześniejszych modelu. Niegdyś najchętniej poszukiwany 10-letnim, dobrze sprawujących się pojazdów, których producenci byli mocno cenieni w środowisku polskich kierowców.

W czerwcu 2023 roku w serwisie Autoplac.pl najczęściej przeglądano oferty używanych samochodów z tych roczników:

 • 2018
 • 2019
 • 2017
 • 2023
 • 2016

Najczęściej kupowane marki aut

Wśród najchętniej wyszukiwanych marek samochodów zarejestrowaliśmy równomierny rozkład popularności, choć z delikatną przewagą, trzech producentów: Ford, Audi oraz Toyota.

Ranking wyszukiwania samochodów używanych w naszym serwisie wykazuje, że najchętniej poszukiwanymi markami w czerwcu 2023 roku były:

 1. Ford
 2. Audi
 3. Volkswagen
 4. Toyota
 5. Opel
 6. Mercedes-Benz
 7. Hyundai
 8. BMW
 9. Kia
 10. Renault

Pakowne auta – SUVy i kombi królują

Zmianom uległy również preferencje kierowców względem wyboru nadwozia. Niegdyś popularne sedany zostały zdegradowane przez SUV-y oraz Kombi. Nie zmienia się jedynie pozycja hatchbacków, które wciąż zajmują pozycję lidera wśród najczęściej wybieranych typów nadwozia.

Ranking typów nadwozia Autoplac.pl w czerwcu 2023 roku:

Diesel odchodzi w zapomnienie?

Polscy kierowcy zmienili również swoje preferencje względem wyboru rodzaju paliwa w swoim przyszłym samochodzie. Obecnie Diesel przestaje być liderem w wyszukiwanych ofertach, ustępując miejsca benzynie. Wzrasta również zainteresowanie zakupem pojazdu hybrydowego, który w naszym rankingu zajmuje czwarte miejsce, tuż po LPG.

Najczęściej szukamy auta do 50 tysięcy złotych

Cena wciąż odgrywa kluczową rolę w wyborze przyszłego pojazdu przez polskich kierowców. Zgodnie z danymi z naszego serwisu za czerwiec 2023 roku, najchętniej oglądanymi ofertami pojazdów były te z przedziału cenowego 20-35 tysięcy złotych oraz 35-50 tysięcy złotych.

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce – jak wygląda?

Rynek używanych pojazdów elektrycznych w Polsce wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami. Rotacja ogłoszeń samochodów zeroemisyjnych jest nieco dłuższa niż w przypadku ofert sprzedaży tradycyjnych aut z spalinowymi silnikami, wynosi około 38 dni.

Jest to związane z niską popularnością pojazdów elektrycznych, które wciąż ze względu na swoją cenę, stanowią zbyt wysoki wydatek dla polskiego kierowcy.

Wielu zmotoryzowanych podchodzi również bardzo nieufnie do samochodów elektrycznych, zwłaszcza w kontekście wyjazdów w długie trasy, bojąc się że auto będzie musiało być ładowane przez kilka godzin na stacji w trasie.

Ci, którzy decydują się na zakup samochodu elektrycznego z rynku wtórnego, zgodnie z naszymi statystykami, wybierają modele: Dacia Spring, Fiat 500 lub Tesla Model 3.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt