Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
14.03.2022

Wiemy skąd Polska importuje używane samochody. Nie zgadniecie, który kraj jest na drugim miejscu!

Używane pojazdy, które znajdziecie w ofertach sprzedażowych, również w naszym serwisie, są częściowo sprowadzane do Polski z innych krajów. Niektóre są importowane na życzenie klientów, a inne po prostu do dalszej sprzedaży. Wiecie, który kraj najmocniej wspiera polskich handlarzy samochodowych? 

Oczywiście, że to Niemcy 

To najważniejszy kraj, z którego sprowadzamy samochody do Polski. Można nawet powiedzieć, że to historycznie najobfitsze źródło zaopatrzenia Polski w samochody. Nie ma się temu co dziwić – z Niemiec do Polski nie jest daleko, a dodatkowo auta, które stamtąd sprowadzamy są w bardzo dobrym stanie. 

Oczywiście zdarza się, że niektóre z nich są po przygodach, ale możecie to zweryfikować korzystając z opcji VIN Info w naszym serwisie. Wystarczy wykupić raport, aby poznać całą historię pojazdu, włącznie z przebytymi naprawami. 

Na drugim miejscu ogromne zaskoczenie! 

Możecie się zdziwić, ale drugim rynkiem, z którego bardzo chętnie sprowadzamy pojazdy, są Stany Zjednoczone! Kilkadziesiąt lat temu nie było to tak popularne źródło pochodzenia używanych aut w Polsce, ale już się to zmieniło. Nie stanowią przeszkody również tony skomplikowanych dokumentów importowych, które musi wypełnić kupujący, a także koszty cła i transportu. 

Zainteresowanie sprowadzaniem aut ze Stanów Zjednoczonych wzrosło ze względu na atrakcyjne ceny ekskluzywnych marek europejskich. Auta są po niewielki stłuczkach, ale wciąż opłaca się je kupować. 

Sprowadzając samochód z USA musicie jednak pamiętać, że kilka elementów wyposażenie trzeba będzie przerobić do wymogów europejskich. 

Skąd jeszcze sprowadzamy samochody? 

Ponad połowa sprowadzanych samochodów do Polski pochodzi z Niemiec, 18% z USA, więc skąd jeszcze importowane są auta na polskie drogi? 

Okazuje się, że kolejnym krajem, z którego chętnie sprowadzamy samochody, jest Belgia (8%), a zaraz za nią Francja (3,9%) i Holandia (2,9%). 

Istnieje jednak ryzyko 

Oczywiście zakup auta sprowadzonego z zagranicy niesie ze sobą pewne ryzyko. Zwłaszcza, gdy macie podejrzenia, że cena jest zbyt niska. Warto wówczas zainwestować w profesjonalne usługi rzeczoznawców lub raport na podstawie numeru VIN, aby zweryfikować faktyczny stan pojazdu, który chcecie kupić. Możecie to zrobić w serwisie Autoplac w większości ofert sprzedaży samochodów. 

Pandemia koronawirusa skutecznie wstrzymała rynek importu aut używanych do naszego kraju. Obecnie wciąż trwa etap odbudowywania silnej pozycji tego źródła sprzedaży pojazdów. Niestety nadal brakuje niektórych modeli samochodów, a Polacy coraz bardziej się rozglądają za dokupieniem drugiego pojazdu lub wymianą pierwszego. 

Nie martwcie się jednak – bacznie obserwujemy sytuację i wiemy, że wszystko zmierza ku lepszemu. A jeśli szukacie pojazdu, który spełni Wasze oczekiwania, to koniecznie zajrzyjcie na Autoplac!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia