Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
25.09.2023

Wyposażenie samochodu - co warto dokupić kupując auto z salonu?

Zakup nowego samochodu to bardzo ważne wydarzenie! Jednakże zanim wybierzecie się do salonu, sprawdźcie o jakie dodatkowe akcesoria warto rozszerzyć wyposażenie Waszego auta. Wiele z nich może bardzo mocno poprawić bezpieczeństwo, a także zwiększyć Wasz komfort jazdy.

Podstawowe wyposażenie samochodu

Samochody osobowe są sprzedawane w różnych wersjach wyposażenia, nie ma głównego standardu, ponieważ wiele zależy od samego producenta. To właśnie on decyduje o tym, co znajdzie się w bazowej wersji wybranego modelu auta oraz od jakiej kwoty auto będzie sprzedawane.

Niemniej, istnieją poszczególne elementy wyposażenia, które od kilku lat są dodawane do standardowych wersji samochodów i takich też poszukują klienci na rynku wtórnym:

  • Szyby sterowane elektronicznie – co najmniej przednie szyby, ale coraz częściej ten standard dotyczy również szyb z tyłu.
  • Centralny zamek – to urządzenie, które pozwala na otwieranie i zamykanie wszystkich zamków w pojeździe za pomocą stosownego przycisku, przekręcenia kluczyka lub pilota.
  • Systemy bezpieczeństwa – takie, jak ABS, który zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania i umożliwia ich skręcanie, ASR, który zapobiega poślizgowi kół w trakcie ruszania oraz ESP, czyli elektroniczny stabilizator toru jazdy. Od 2006 roku wszystkie sprzedawane w Polsce samochody muszą być wyposażone w system ABS.
  • Elektrycznie sterowane lusterka – to również coraz częstszy standard w nowoczesnych samochodach.
  • Klimatyzacja – także znajduje się już w standardzie wyposażenia w nowoczesnych autach.
  • Poduszki powietrzne – montowane nie tylko z przodu, ale również z tyłu kabiny.
  • Czujniki parkowania – są coraz częściej oferowane w podstawowym pakiecie wyposażenia auta. Znacznie ułatwiają kierowcy parkowanie, zwłaszcza w wąskiej infrastrukturze.

Producenci wciąż rozszerzają ofertę podstawowego wyposażenia w swoich samochodach, ze względu na rosnące wymagania klientów. Dzięki temu już w coraz większej liczbie modeli można znaleźć takie udogodnienia, jak wielofunkcyjna kierownica, która umożliwia np.: sterowanie radiem oraz system Bluetoothświatła dzienne typu LED czy systemy wspomagające ruszanie na wzniesieniu.

Dodatkowe wyposażenie samochodu

Poniżej kilka dodatkowych akcesoriów, które naszym zdaniem zdecydowanie warto mieć w swoim samochodzie:

Autoalarm – już w coraz większej ilości nowych samochodów stanowi standard wyposażenia, ale wciąż jeszcze zdarza się, że go nie ma. Dlatego, jeśli macie możliwość rozszerzenia pakietu o tę opcję, to zdecydowanie warto go wybrać, bowiem znacznie poprawia bezpieczeństwo.

  • Adaptacyjny tempomat – ten element znacznie poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jego zadaniem jest kontrolowanie prędkości oraz dystansu od dzielących Wasz pojazd aut. Niekiedy łączony jest z układem utrzymywania pasa ruchu.
  • Podgrzewana przednia szyba – niezwykle przydatna w sezonie zimowym, w którym zamiast skrobać szybę, wystarczy włączyć jeden przycisk i lód zniknie.
  • Kamera cofania – często jest dodawana do standardu wraz z czujnikami parkowania, ale może stanowić także opcjonalne wyposażenie pojazdu. Jeśli macie możliwość rozszerzenia pakietu o ten element, to zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ znacznie ułatwi Wam parkowanie i nie kosztuje wiele.
  • System monitorowania martwego pola – to jeden z najbardziej przydatnych systemów bezpieczeństwa, w który zdecydowanie warto zainwestować. Umożliwia wczesne wykrycie obiektów w martwym polu, których nierzadko nie moglibyście w porę zauważyć, co zapobiega wielu niebezpiecznym sytuacjom na drodze.
  • Dwustrefowa automatyczna klimatyzacja – to dość luksusowy dodatek, za który warto zapłacić, bowiem pozwala na dopasowywanie temperatury w kabinie do preferencji pasażerów. Opłaci się to osobom, które bardzo często jeżdżą z kimś.

O co pytać przy zakupie nowego samochodu?

Nie powinniście kierować się jedynie ceną zakupu nowego auta! Ważne jest to, aby wcześniej sprecyzować własne potrzeby i planowany sposób eksploatacji samochodu.

Ustalenie swoich potrzeb pozwoli Wam na wybór modelu z odpowiednią konfiguracją, czyli dostosujecie wyposażenia auta, kolor, wersję nadwozia do osobistych preferencji. Pamiętajcie, że zakup nowego auta to znacznie więcej możliwości, aniżeli kupno pojazdu z rynku wtórnego.

I dlatego właśnie, mając tyle możliwości, powinniście najpierw ustalić swoje potrzeby i oczekiwania.

Jeśli chodzi o standardowe pytania do sprzedawców w salonie, to warto Wam dowiedzieć się:

  • Utratę wartości rezydualnej – popularnym mitem wśród kierowców jest ten, że po wyjechaniu samochodem z salonu traci on już 10% pierwotnej wartości. Tak właściwie to jest to zależne od wielu czynników, niektóre marki i modele tracą wartość rezydualną szybciej, a inne wolniej.
  • TCO – całkowite koszty posiadania – czyli wskaźnik, który powinniście sami zweryfikować przed zakupem pojazdu. Możecie to zrobić poprzez zweryfikowanie kosztów części, określenie spalania, szacując koszty ubezpieczenia, finansowania oraz innych usług.
  • Usługi dodatkowe – czyli m.in. sposób finansowania auta, doradcy chętnie pomogą Wam wybrać najlepszy wariant z całego wachlarza możliwości. Niekiedy może się okazać, że lepszym rozwiązaniem jest po prostu wynajem długoterminowy.

Systemy wspomagające kierowcę, które warto mieć w nowym samochodzie?

W nowoczesnych pojazdach znajdziecie coraz więcej elektronicznych rozwiązań, które wspierają kierowcę automatycznie wykrywając zagrożenia. Określa się je, jako ADAS, czyli advanced driver assistance systems, co tłumaczy się jako zaawansowane systemy wspomagania kierowcy.

Najpopularniejszymi systemami wspomagania kierowcy są:

  • Asystent parkowania
  • System wykrywania martwego pola
  • Aktywny tempomat
  • Asystent pasa ruchu
  • System rozpoznawania znaków drogowych
  • System wykrywania zmęczenia kierowcy

Każdy z tych systemów przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa, zarówno osób poruszających się samochodem w nie wyposażonym, jak również innych uczestników ruchu drogowego.

Dobrze używane i odpowiednio skonfigurowane systemy bezpieczeństwa oferują wiele udogodnień dla kierowców, ale co najważniejsze – znacznie zmniejszają ryzyko spowodowania tragicznych zdarzeń drogowych. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt