Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
23.11.2020

Czym jest deklaracja PCC-3?

Kupiłeś samochód. Pamiętasz o konieczności sporządzenia umowy kupna-sprzedaży, o polisie OC oraz rejestracji auta w urzędzie. To jednak nie wszystko. Do Twoich obowiązków należy również złożenie deklaracji PCC-3 oraz zapłacenie podatku. W jakiej wysokości? Czego on dotyczy? Śpieszymy z wyjaśnieniem! 

PCC to nic innego jak podatek od czynności cywilnoprawnych, do których zalicza się m.in. zawarcie umowy kupna-sprzedaży. W przypadku rzeczy ruchomych, a więc samochodu, wynosi on 2% podstawy opodatkowania, czyli kwoty wspomnianej w dokumencie potwierdzającym nabycie auta. 

- Zgodnie z polskim prawem, podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawarcia umowy kupna-sprzedaży zobowiązana jest zapłacić ta osoba, która wchodzi w posiadanie auta - wyjaśnia Damian Schwanke z portalu Autoplac.

Od tej reguły są jednak wyjątki. Podatku nie trzeba płacić, gdy podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. Jeśli więc kierowca kupuje auto za mniej niż 1000 zł, ten obowiązek podatkowy go nie dotyczy. Podobnie jest w przypadku nabycia pojazdu od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Ponadto, zwolnione z podatku są także osoby dysponujące orzeczeniem o lekkim (w związku ze schorzeniami narządów ruchu), znacznym oraz umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. 

- Zapłatę podatku należy poprzedzić złożeniem deklaracji PCC, w której określamy przedmiot opodatkowania. Na jej złożenie mamy 14 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jej wzór możemy pobrać z internetu lub też dowolnego urzędu skarbowego - mówi Schwanke

Należy jednak pamiętać o tym, że deklarację PCC-3 składa się do urzędu skarbowego odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. Można ją dostarczyć osobiście, wysłać pocztą lub też przez internet. Podatek płaci się natomiast w kasie ww. urzędu lub przelewem na konto. 

- Chcąc zmniejszyć kwotę podatku osoby zawierające umowę kupna-sprzedaży często zaniżają kwotę zakupu auta zamieszczoną w dokumencie. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że praktyka ta najprawdopodobniej nie umknie urzędnikom. Jeśli zorientują się oni, że podstawa opodatkowania jest dużo mniejsza niż wartość rynkowa pojazdu, na pewno będą prosili o korektę. Wówczas konieczna będzie nie tylko zapłata wyższego podatku, ale też naliczonych odsetek - zwraca uwagę Damian Schwanke z portalu Autoplac

O tym, że o rzetelnym wypełnieniu deklaracji PCC-3 oraz zapłaceniu odpowiednio wysokiego podatku warto pamiętać, świadczą także kary, które mogą zostać wymierzone właścicielowi auta za zaniedbanie tej kwestii.

- Zignorowanie obowiązku złożenia deklaracji PCC-3 oraz zapłacenia podatku może być uznane za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Wszystko zależy tak naprawdę od wielkości naliczonej kwoty. Nie da się jednak ukryć, że na pewno kara finansowa będzie dużo, dużo wyższa, niż te 2% podstawy opodatkowania - komentuje Schwanke

Faktem jest więc, że warto pamiętać o konieczności zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, a jego unikanie nie przyniesie kierowcy żadnych korzyści - szczególnie finansowych. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt

Auta z lat 80. - poznaj klasyki samochodów
25.04.2023

Auta z lat 80. - poznaj klasyki samochodów

Lata 80-te wciąż wzbudzają sentyment zarówno wśród starszych, jak i młodszych kierowców. Ten czas sprzyjał rozkwitowi motoryzacji, na rynku pojawiały się co rusz nowe modele samochodów. O autach produkowanych za oceanem marzył niejeden Polak za kółkiem, ale też nie miał powodów do narzekań gdy wsiadał do swojego Fiata 125P. Zabierzcie się z nami w nostalgiczną wycieczkę po latach 80-tych, aby poznać klasyki samochodów, które jeździły po polskich drogach i nie tylko!
Sprawdzamy, które modele samochodów pobudzają kobiece serca
31.08.2021

Sprawdzamy, które modele samochodów pobudzają kobiece serca

Większość Pań ceni sobie samochody, które są nie tylko praktyczne, ale również bardzo komfortowe. Do codziennego życia wybierają auta bezawaryjne, nisko kosztowe, a także kompaktowe i łatwe w prowadzeniu. Panie cenią sobie również wygląd zewnętrzny, ale to nie on decyduje o ostatecznym wyborze ich własnych czterech kółek. Postanowiliśmy sprawdzić, co lubią w samochodach swoich Panów i dlaczego same nie wybrały takiego pojazdu.
Przygotowania do 4 fali pandemii trwają! Jakie kupić drugie auto? Doradzamy
24.08.2021

Przygotowania do 4 fali pandemii trwają! Jakie kupić drugie auto? Doradzamy

O prawdopodobieństwie nadejścia czwartej fali pandemii mówi się już od dłuższego czasu. Obecnie prognozuje się, że już za chwilę zawita do naszego kraju. Polacy chcąc się odpowiednio przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo decydują się na zakup dodatkowego samochodu do swojego gospodarstwa domowego. Takie rozwiązanie to nie tylko większy komfort, ale również możliwości. Jakie drugie auto świetnie się sprawdzi w Waszym domu? Podpowiadamy.