Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
02.04.2024

Chińskie samochody elektryczne

Chińskie elektryki są coraz popularniejsze wśród europejskich kierowców. Nic dziwnego –auta chińskich producentów są nie tylko bardzo atrakcyjne, ale również przystępne cenowo. Poznajcie lepiej te modele!

Chińskie elektryki - które marki mają je w ofercie?

Większość marek, produkujących chińskie samochody elektryczne, ma mniej niż 10 lat. Wśród największych koncernów trzeba wymienić:

BYD – zajmuje się produkcją samochodów osobowych oraz autobusów, wyposażonych w napęd elektryczny i hybrydowy, należy do koncernu BYD Company, które wytwarza akumulatory elektryczne. Modele samochodów, to m.in. BYD Seal, BYD Seagull, BYD e6.

NIO – chiński producent samochodów elektrycznych, który pochodzi z Szanghaju i na rynku działa od 2014 roku. W portfolio marki znajdziecie modele SUV EL7 oraz ET 5.

Xpeng – chiński producent aut elektrycznych, z siedzibą w Kantonie, działa na rynku od 2014 roku. Obecnie produkuje samochody osobowe P5 i P7 oraz crossovery i SUV-y G3i, G6, G9 i minivana X9.

SAIC – chiński koncern motoryzacyjny z Szanghaju, który działa od 1955 roku! Należała do niego m.in. marka SsangYong, ale została sprzedana w 2010 roku. W skład koncernu wchodzą taki marki, jak MG, Roewe, Maxus, Rising Auto, IM Motors czy Nanjing Automobile.

Li Auto – na rynku od 2015 roku, mający siedzibę w Pekinie, chiński producent skupia się na autach elektrycznych i hybrydowych. Modele z katalogu tej marki, to: L7, L8, L9 oraz minivan Mega.

Geely – chiński koncern motoryzacyjny, którego siedziba znajduje się w Taizhou. Firma, z projektowania lodówek i motocykli, przeszła na produkowanie samochodów osobowych i dostawczych oraz taksówek i silników. Submarką koncernu jest ZEEKR, która oferuje luksusowego ZEEKR001 i kompaktowego SUV-a ZEEKR X, ale głównie na rynki w Szwecji i Niderlandach.

Seres Automobile – należąca do koncernu Seres Group, produkująca amerykańsko-chińskie samochody elektryczne. Na rynku działa od 2016 roku, w jej portfolio znajdują się modele Seres 3, mikrosamochód Seres E1/Fengon Mini EV.

Pierwszy elektryczny samochód Xiaomi

Xiaomi, chińska marka z siedzibą w Pekinie, działająca od 2010 roku, również podjęła decyzję o produkcji własnego samochodu. Pierwsze deklaracje padły w marcu 2021 roku, ale dopiero w połowie listopada 2023 roku pojawiły się informacje na temat planowanego auta.

Xiaomi SU7 będzie wyposażone w napęd elektryczny, który ma zapewnić rodzimy koncern BAIC Group. Aktualnie wiadomo już, że auto ma mieć zasięg do 668 km, jego maksymalna prędkość wyniesie 210 km/h, a od 0 do 100 km/h będzie się rozpędzać w lekko ponad 5 sekund. Maksymalna moc silnika wynosi 299 km, przy 400 Nm momencie obrotowym.

Jak na Xiaomi przystało, nie zabraknie inteligentnego wyposażenia. Marka wprowadza trzy kluczowe technologie – Adaptive BEV, Road-Mapping Foundational Model oraz Super-Res Occupancy Network. Pierwsza ma zapewnić precyzyjne algorytmu percepcji w zróżnicowanych scenariuszach, druga pozwala rozpoznawać warunki drogowe oraz inteligentnie dostosowywać trajektoria, bez korzystania z map, a trzecia posłuży do rozpoznawania przeszkód.

Chińskie samochody elektryczne w Europie - czy są popularne?

Dane z Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA) wskazują, że udział chińskich samochodów w UE z roku na rok rośnie. W 2019 roku pojazdy chińskich producentów stanowiły zaledwie 0,4% sprzedaży wśród nowych elektryków, w 2020 roku było to już 1,4%, w 2021 roku 1,7%, a w 2022 roku już 3,7%. Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej, w 2025 roku udział chińskich samochodów elektrycznych w UE wyniesie około 15%!

Jest to spowodowane przewagą konkurencyjną chińskich marek samochodowych, które nie tylko doskonale wpasowują się w oczekiwania kierowców, ale także oferują katalogi pojazdów zeroemisyjnych, w przystępnych cenach. Chińskie modele elektryków są tańsze średnio o 20%, a w połączeniu z programami dopłat, takimi jak „Mój Elektryk”, ich cena staje się bardzo korzystna. Komisji Europejskiej nie do końca odpowiada taka sytuacja – napływ chińskich elektryków zaburza rynek, dlatego zostanie wszczęte postępowanie.

TOP 3 chińskie samochody elektryczne w Polsce

Na polskim rynku jednym z najtańszych pojazdów elektrycznych, chińskiej produkcji, jest miejski hatchback MG4 za niecałe 125 tysięcy złotych, który oferuje zasięg od 350 km – 520 km, ładowanie akumulatora do 80% w 35 minut oraz prędkość maksymalną 200 km/h.

Innym modelem jest rodzinny SUV Euniq6 za ponad 135 tysięcy złotych, który ma akumulator o pojemności 70 kWh, co pozwala mu przejechać od 345 km do 465 km w cyklu mieszanym i miejskim. Naładowanie baterii do 80% przy użyciu ładowarki DC zajmie około 35 minut, prędkość maksymalna SUV-a to 160 km/h.

Polakom przypadł do gustu również kompaktowy crossover Seres 3 za niecałe 190 tysięcy złotych. Model oferuje zasięg 329 km, jego prędkość maksymalna do 155 km/h i świetnie sprawdza się w miejskiej jeździe.

Chińskie samochody elektryczne sprzedaż - gdzie je znaleźć?

Nie wszystkie marki chińskich elektryków są dostępne w naszym kraju, ale niektóre modele znajdziecie zarówno w portalach internetowych, takich jak Autoplac.pl lub w komisach czy salonach dealerów.

Marki Maxus i BAIC mają już swoje salony w Polsce, marka BYD zapowiedziała swoją obecność od połowy czerwca tego roku.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt