Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
07.03.2022

Czy wiesz, kiedy należy Ci się auto zastępcze? Kto za nie płaci? Wyjaśniamy

W sytuacji, w której dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń na drodze i Twój samochód ulegnie zniszczeniu i nie nadaje się do jazdy, masz prawo do uzyskania auta zastępczego. Wówczas pojazd jest przydzielany na czas naprawy, a Ty możesz z niego korzystać, nawet jeśli wypadek nie był z Twojej winy. Jak to działa? 

Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy wypadku? 

W takiej sytuacji należy udowodnić ubezpieczycielowi potrzebę posiadania auta zastępczego. Jeśli masz w gospodarstwie domowym inne samochody, które są użytkowane okazjonalnie, wówczas może on odmówić przyznania Ci pojazdu zastępczego na czas naprawy. Jeśli jednak drugie auto jest wykorzystywane przez partnera lub partnerkę do dojazdów do pracy, to Twoja szansa na uzyskanie samochodu zastępczego jest wysoka. Najważniejsze jest to, by wykazać potrzebę użytkowania pojazdu w codziennym życiu. 

Samochód zastępczy z OC sprawcy można otrzymać wyłącznie w sytuacji, w której nasz własny pojazd uległ częściowej lub całkowitej szkodzie z powodu kolizji lub wypadku, który spowodował inny kierowca. Wówczas trzeba przedstawić firmie ubezpieczeniowej odpowiednie oświadczenie dotyczące potrzeby korzystania z zastępczego auta. W takiej sytuacji to poszkodowany z własnej kieszeni będzie pokrywał wydatki eksploatacyjne, czyli koszty paliwa, parkingów, myjni, wymiany opon, czy uzupełnienia płynów. 

Szkoda częściowa – co to jest? 

To taka, która kwalifikuje samochód do naprawy, a także umożliwia uzyskanie auta zastępczego z OC sprawcy kolizji lub wypadku na czas usunięcia szkody. Okres obejmuje również czas oczekiwania na naprawę oraz niezbędny na odbiór auta z warsztatu. 

Szkoda całkowita – na czym polega? 

W przypadku, gdy wystąpi szkoda całkowita, a więc przywrócenie auta do stanu sprzed powstania szkody jest niemożliwe lub gdy jej likwidacja wiąże się z trudnościami lub kosztami, poszkodowany ma prawo do uzyskania auta zastępczego. I może z niego korzystać przez cały czas od dnia, w którym jego pojazd uległ zniszczeniu, do dnia w którym nabędzie nowy samochód. Co ważne, jeśli właściciel zniszczonego pojazdu z przyczyn uzasadnionych nie będzie mógł kupić nowego auta, to firma ubezpieczeniowa musi opłacać koszty wynajmu samochodu zastępczego. 

O czym trzeba pamiętać biorąc auto zastępcze? 

Pojazd musi być tej samej lub niższej klasy, jak auto poszkodowanego. Inaczej ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów jego wynajmu. Samochód można wynająć w każdej pobliskiej wypożyczalni lub skorzystać z oferty warsztatu samochodowego, który będzie się zajmował likwidacją szkody, albo skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, aby podało namiar do firmy zajmującej się wynajmowaniem aut zastępczych. 

Jeśli nie chcecie naprawiać samochodu, a czekacie na przelew odszkodowania, to nie musicie w czasie, w którym już otrzymacie pieniądze zwracać auta zastępczego. 

Auto zastepcze z AC lub Assistance? 

Czasem zdarza się, że otrzymanie samochodu zastępczego z OC nie jest możliwe. Zazwyczaj to sytuacje, w których kierowca sam jest sprawcą, auto skradziono lub uległo poważnej awarii wymagającej naprawy. W takich momentach można skorzystać z rozszerzonej polisy AC lub Assistance. 

Jednak zanim zdecydujecie się na wybór takiej polisy, doczytajcie OWU, które zawierają konkretne informacje o tym, kiedy auto zastępcze będzie Wam przysługiwać. 

Uszkodzone auto z leasingu 

W sytuacji, w której szkodzie uległ samochód będący w leasingu szkody ponosi finansujący, który jest prawnym właścicielem samochodu używanego przez przedsiębiorcę. Firmy leasingowe bardzo często oferują swoim klientom usługę, która umożliwia bezpłatne korzystanie z samochodu zastępczego na czas naprawy, tym samym cedując na siebie wszystkie formalności z tym związane. Haczykiem jest to, że wymagają oddania uszkodzonego pojazdu do wybranego przez siebie warsztatu. 

Auto zastępcze to konieczność dla wszystkich, których pojazd uległ szkodzie w wyniku wypadku lub kolizji, a stanowi główny środek transportu. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach się nam należy i jak można się o nie ubiegać. Mamy nadzieję, że nie będziecie jednak go potrzebować!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt