Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
23.06.2022

Kto może dostać dopłatę do używanego pojazdu?

Większość z Was kojarzy program dofinansowujący zakup nowych pojazdów elektrycznych „Mój elektryk”. Wszystko wskazuje na to, że może się to już wkrótce zmienić i dofinansowanie będzie możliwe również dla używanych pojazdów ekologicznych. Sprawdźcie, o co chodzi. 

Elektryki w Polsce 

Już pierwszy kwartał tego roku wskazał, że Polacy kupują znacznie mniej nowych samochodów, jak również sprowadzają mniej używanych. Jest to spowodowane m.in. niską dostępnością pojazdów. Jednakże – na polskim rynku mocno zauważalny jest coraz większy udział pojazdów elektrycznych. 

Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego zaliczają się do nich auta wyłącznie elektryczne (BEV) jak i elektryczne hybrydy z możliwością ładowania zewnętrznego (PHEV). 

W marcu tego roku przybyło do Polski niemal 2,4 tys. pojazdów elektrycznych, to prawie tyle samo, co przez pierwsze dwa miesiące tego roku (2 855 sztuk). 

Największą część pojazdów całkowicie elektrycznych w Polsce stanowią nowe auta – w 2019 roku było ich 62%, w 2020 roku już 75%, a w 2021 roku 84%. W kolejnych miesiącach z pewnością jeszcze wzrośnie, w głównej mierze dzięki programowi dofinansowania „Mój Elektryk”. 

Auta elektryczne napędzają sprzedaż 

Kilkutysięczna dopłata do zakupu używanego pojazdu elektrycznego z pewnością skłoniłaby Polaków do zmiany samochodu spalinowego. Jeśli Polacy mieliby do dyspozycji dofinansowanie rzędu 9-13 tysięcy złotych do zakupu używanego samochodu elektrycznego, który kosztuje 125 tysięcy złotych, a jego przebieg jest nie większy niż 60 tys. km i wiek mniejszy niż 4 lata, to nabywców ekologicznych aut byłoby dwukrotnie więcej. 

Aktualna forma dofinansowania dotyczy wyłącznie nowych pojazdów elektrycznych. Osoby nie prowadzące działalności gospodarczej mogą w ten sposób uzyskać 18,75 tys. zł lub 25 tys. zł. 

Zdaniem kierowców to dobry pomysł 

Aż 76% ankietowanych w badaniu EV Klub Polska zgadza się z pomysłem dofinansowania zakupu używanych pojazdów elektrycznych. Powinny być skierowane do wszystkich – zarówno do firm, jak i osób nie prowadzących działalności gospodarczej. 

Ankietowani wykazali również, że średni wiek auta podlegającego dofinansowaniu powinien wynosić 4,1 lat, przebieg 69 tys. km, a sam zakup powinien wynosić nie więcej niż 146 tys. zł. Dopłaty powinny sięgać poziomu około 15 tys. zł. 

Będzie więcej elektryków w Polsce? 

Najnowszy raport PSPA i Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wykazał, że wraz z końcem ubiegłego roku Polacy mieli 40 307 aut z napędem elektrycznym, zarówno BEV, jak i PHEV. Szacuje się, że na koniec tego roku będzie ich ponad 81 tys. sztuk. 

W perspektywie najbliższych trzech lat mówi się już o liczbie 510 tys. elektryków, które będą poruszać się po polskich drogach. Co ciekawe, w 2010 roku, Polacy mieli zaledwie 21 pojazdów elektrycznych.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt