Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
12.02.2024

Polski samochód elektryczny Izera - co o nim wiemy?

Już wkrótce na rynku ma się pojawić pierwszy elektryczny samochód polskiej produkcji. Izera ma ambitne plany względem swoich pojazdów, a jej celem jest także stworzenie elektrycznych aut przystępnych cenowo dla każdego. Poznajcie bliżej markę Izera i samochody, które już wkrótce mogą podbić nasz krajowy rynek!

Izera – co to za marka samochodowa?

To polski producent samochodów elektrycznych, który działa od 2020 roku. Prezentacja marki miała miejsce na konferencji transmitowanej na Facebooku 28 lipca 2020 roku.

Izera należy do polskiej spółki ElectroMobility Poland. Jej siedziba znajduje się w Warszawie.

Marka powstała z inicjatywy Marka Kamińskiego – przedsiębiorcy i filantropa, którego głównym celem jest utworzenie innowacyjnego portfolio samochodów elektrycznych, łączących praktyczność z ekologią oraz satysfakcjonującymi osiągami.

Izera zamierza tworzyć pojazdy o wysokiej jakości, które oferują wygodną i bezpieczną jazdę. Filozofią marki jest to, by auto elektryczne było dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla zamożnych.

Co oznacza Izera?

Nazwa marki została zaczerpnięta od nazwy rzeki, która płynie przez Polskę oraz Czechy i stanowi jeden z dopływów Łaby. Zdaniem przedstawicieli brandu będzie ona łatwo zapamiętywana i łatwa do wymówienia także przez obcokrajowców, do których w przyszłości firma chce skierować swoją ofertę.

Izera – jak wygląda logo marki?

Hasłem przewodnim marki jest „Milion powodów, żeby jechać dalej”, a jej logo składa się z dwóch elementów:

igły kompasu, umieszczonej w centralnej części logo, który symbolizuje podążanie własną drogą, konsekwentne dążenie do celu i wyznaczanie nowych kierunków,

heksagonu, który podkreśla zastosowanie nowoczesnych technologii oraz inżynieryjnego kunsztu. Heksagon podzielono na dwie części, co ma kojarzyć się z ramionami okalającymi znak, sugerującymi troskę i bezpieczeństwo. 

Izera - co wiadomo o pierwszym polskim samochodzie elektrycznym?

Dwa pierwsze prototypy Izery nazwano T100 oraz Z100.

T100 to kompaktowy hatchback, który zaprezentowano w przedprodukcyjnej formie z gotowym projektem kabiny i układu napędowego. Obecnie wiadomo już, że auto ma mieć baterie o pojemnościach od 40 do 60 kWh i oferować zasięg 400 km. Izera podała także informacje, że samochód ma być kompatybilny w 100% z większością dostępnych ładowarek na rynku. Oficjalna nazwa modelu nie jest jeszcze znana. Szacuje się, że ten elektryczny hatchback ma kosztować około 125 tysięcy złotych. Jego prędkość maksymalna ma wynieść 180 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zamknie się w 8 sekundach.

Z100 ma być SUV-em, o podobnej wielkości do T100, w momencie prezentowania modelu stanowił jedynie wzór kształtu nadwozia przyszłego auta. Według najnowszych informacji – pojazd ma mieć napęd na tylne koła (RWD) i silnik o mocy 272 KM. Umieszczone będą w nim dwie pojemności baterii – 51 kWh oraz 61 kWh, co umożliwi przejechanie maksymalnie 340 km lub 450 km na jednym ładowaniu.

Kiedy premiera pierwszych aut Izera?

Aut jeszcze nie ma w oficjalnej sprzedaży, ale marka planuje rozpocząć produkcję w pierwszej kolejności SUV-ów, dalej hatchbacków i kombi. Zakończenie produkcji SUV-ów planuje się na koniec 2025 roku.

Oficjalnie pierwsze auto elektryczne marki Izera ma wejść do sprzedaży w 2026 roku.

Limitowane serie mają się za to pojawić już w tym roku!

Bateria samochodu Izera

Zgodnie z planem, w pierwszym aucie Izera mają się pojawić dwie baterie trakcyjne do wyboru – o pojemności 51 kWh lub 61 kWh. W zależności od wyboru kierowcy, zasięg auta ma wynieść 340 km lub 450 km.

Z kolei w hatchbacku, który zawita na rynku nieco później, baterie mają mieć pojemność od 40 do 60 kWh, co umożliwi przejechanie nawet 400 km na jednym ładowaniu.

Innowacje Izery

Marka chętnie stosuje nowe technologie i rozwiązania. Jednym z nich jest inteligentny system zarządzania baterią, który ma umożliwiać łatwe oraz szybkie ładowanie pojazdów. W pojazdach Izera mają się znaleźć także ciekawe rozwiązania z zakresu wyposażenia, takie jak nawigacja satelitarna czy zaawansowana technologia multimedialna.

Marce zależy także na dbaniu o ekologię i zrównoważony rozwój, dlatego wszystkie auta z jej portfolio mają spełniać najnowsze normy i zdobywać certyfikaty potwierdzające ich pozytywny wpływ na środowisko.

Wśród ciekawych rozwiązań, z zakresu nowoczesnych technologii, Izera planuje wdrożyć do pojazdów:

System zdalnego sterowania – nada możliwość kontrolowania niektórych funkcji pojazdu przez kierowcę, za pomocą smartfona albo tabletu. Umożliwi to zdalne sprawdzanie poziomu naładowania baterii, czy zamknięcie pojazdu z dystansu.

Platforma Geely – ten zespół elementów konstrukcyjnych karoserii, układu napędowego i zawieszenia będzie projektowana przez chińską markę, która zastosuje w niej najnowsze osiągnięcia technologiczne. Celem tego rozwiązania jest zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

TSR – czyli technologie komunikacji z infrastrukturą drogową, umożliwią rozpoznawanie znaków drogowych pojazdom marki oraz odczytywanie takich informacji, jak limit prędkości czy zakaz wyprzedzania. Ma to podnieść poziom bezpieczeństwa oraz pozwoli uniknąć mandatów, w wyniku łamania przepisów drogowych.

Autonomiczna jazda – auta Izera mają wspomagać kierowcę i umożliwiać im odpoczynek podczas prowadzenia samochodu, dzięki systemowi autonomicznej jazdy, który pozwoli pojazdowi na samodzielną jazdę z ominięciem przeszkód i reagowaniem na sytuacje z trasy.

Car-to-X – to tryb umożliwiający łączenie się z innymi pojazdami i infrastrukturą drogową, który pozwoli kierowcy na otrzymywanie bieżących informacji z trasy.

Rozpoznawanie gestów – w autach Izera mają zostać wdrożone technologie, które umożliwią sterowanie różnymi funkcjami pojazdu za pomocą gestów, np.: kierowca będzie mógł zmieniać głośność radia albo uruchamiać klimatyzację, bez potrzeby sterowania dotykiem na ekranie.

Ile będzie kosztować Izera?

Szacuje się, że SUV Izera ma kosztować około 160-170 tys. zł, z kolei hatchback 125 tys. zł.

Gdzie będzie produkowana Izera?

Samochody marki Izera mają być produkowane w Jaworznie, w województwie śląskim. Jest spowodowane łatwiejszym dostępem do odpowiedniej infrastruktury i pracowników, a także bogatym wachlarzem potencjalnych dostawców, co spowoduje skrócenie łańcucha dostaw. 

Fabryka Izery ma się składać z trzech zakładów - spawalni, lakierni i montażu. Natomiast elementy tłoczone będą zamawiane w tłoczniach, które znajdują się w regionie. Część podzespołów będzie sprowadzanych z zagranicy, ale lokalnie w Polsce ma powstać około 60% z nich, w tym wszystkie elementy wnętrza oraz karoserii.

Co istotne - fabryka Izery ma stanowić nowoczesny zakład, który będzie spełniał wszystkie współczesne standardy. Szacuje się, że początkowa wydajność fabryki wyniesie około 100 tysięcy aut rocznie, a po rozbudowie zakładu nawet 200 tysięcy aut rocznie. 

Koszt inwestycji w Izerę, który obejmuje opracowanie techniczne portfolio modeli, wybudowanie zakładu produkcyjnego i uruchomienie produkcji wraz ze stworzeniem sieci sprzedaży, wynosi około 6 miliardów złotych.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt