Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
28.06.2022

Rośnie popyt na droższe auta używane

Popyt na używane samochody wciąż jest wysoki. Sytuacji nie poprawia wojna w Ukrainie, która również odcisnęła ślad na rynku wtórnym pojazdów w Polsce. Samochodów szukają również Polacy, którzy nie chcą czekać ponad rok na nowe auto z salonu producenta. Ograniczona dostępność tańszych modeli spowodowała, że wybierają droższe. 

Sprowadzane auta do Polski mają więcej niż 10 lat 

Najczęściej sprowadzanymi samochodami do naszego kraju są modele, których wiek przekracza 10 lat. Około 2/3 importowanych do Polski pojazdów to właśnie starsze modele. Zaledwie 8% stanowią samochody, których wiek wynosi 4 lata. 

Obecny kryzys dostępności używanych pojazdów powoduje, że Polacy chwytają się każdej okazji do zakupu dobrego auta z rynku wtórnego. W tym również droższego. 

Droższe auta są chętniej kupowane 

Pandemia obudziła w Polakach chęć inwestycji w samochody, co jest odpowiedzią na potrzeby zapewnienia sobie stałego dostępu do możliwości podróży, w komforcie i z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Tego nigdy nie będzie w stanie zapewnić im komunikacja zbiorowa. To przełożyło się na większe zainteresowanie zakupem aut premium na rynku wtórnym. 

Drugim argumentem, który skłania Polaków do kupna droższych pojazdów używanych, są silniki. W autach niskiej i średniej klasy silniki mają mniejszą pojemność, a samochodach premium są wyposażone w znacznie mocniejsze napędy. 

Najchętniej kupowanymi pojazdami z wyższej półki, a więc w cenie powyżej 100 tysięcy złotych są: Skoda Kodiaq, Skoda Superb, Ford Transit Custom, Mercedes-Benz CLA, Toyota RAV4, Volkswagen Arteon, Ford Ranger, Mercedes-Benz GLE, Mercedes-Benz GLC, Mitsubishi L200. 

Auta premium są droższe w utrzymaniu 

W obecnej sytuacji, w której ceny paliw rosną dynamicznie, trzeba mieć również na uwadze, że nie tylko zakup samochodu premium będzie sporym wydatkiem, ale też jego utrzymanie będzie sporo kosztować. 

Samochody z wyższej klasy palą znacznie więcej. Przy aktualnych cenach na stacjach paliwowych, właściciele muszą mieć na uwadze iż podróżowanie nimi na co dzień może się okazać bardzo kosztowne. A jak wiemy, nieużywane auto traci swoje możliwości. Czy zatem warto wciąż inwestować w zakup droższego auta używanego? 

Ceny używanych pojazdów wciąż rosną 

Ceny samochodów na rynku wtórnym wciąż windują w górę. Szacuje się, że w ciągu tego roku mogą wzrosnąć nawet o 20%. Sytuacja jest spowodowana zarówno wysokim poziomem inflacji, słabnącą złotówką, wojną w Ukrainie, jak również wysokim popytem i małą dostępnością aut. 

Niestety nic nie wskazuje na to, by wkrótce miała ulec zmianie, ponieważ auta używane są wciąż trudno dostępne, zwłaszcza że z powodu braku nowych pojazdów od producentów, właściciele w miarę nowych samochodów nie chcą ich sprzedawać, bo czas oczekiwania na nowe auto z salonu producenta może wynosić nawet 16 miesięcy.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt