Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
10.05.2022

Wybierasz się na wakacje kamperem? Sprawdź przepisy!

Karawaning w Polsce staje się coraz bardziej popularny. W 2022 roku odnotowano ponad 140 tys. zarejestrowanych kamperów oraz przyczep, a w obrębie naszego kraju jest do dyspozycji 450 kempingów. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na kupno własnego kampera lub przyczepy. Planujecie wakacje w tym stylu w tym roku? Zapoznajcie się z przepisami! 

Kampery i przyczepy kempingowe coraz popularniejsze! 

Popularność tego trendu zaczęła znacznie wzrastać w czasie pandemii, w którym ze względu na obostrzenia, bardzo mocno ograniczono możliwości podróżowania oraz pobytów w ośrodkach wypoczynkowych i hotelach. Kamper lub przyczepa kempingowa dają możliwości całkowitej izolacji i bezpieczeństwa – można w nich gotować, korzystać z sanitariatów, a nawet pracować zdalnie. 

Na rynku funkcjonują dwie formy nabycia kampera lub przyczepy – można je wypożyczyć za kwotę nawet 750 zł za dobę lub kupić nowe bądź używane. Oczywiście my zachęcamy do sprawdzenia oferty używanych kamperów oraz przyczep kempingowych, których w Autoplac nie brakuje. :) 

A gdy już staniecie się szczęśliwymi posiadaczami kampera lub przyczepy, to zanim wyruszycie w podroż, zapoznajcie się z przepisami ruchu drogowego dla tych rodzajów pojazdów. 

Ograniczenia prędkości 

Dozwolone prędkości dla kamperów oraz samochodów z przyczepą kempingową w obszarze zabudowanym, zarówno dla pojazdów o DMC do 3,5 t, jak i większych, wynoszą 50 km/h. Poza obszarem zabudowanym na autostradzie kamper do 3,5 t może jechać z prędkością 140 km/h, a na drodze ekspresowej dwujezdniowej 120 km/h. Z kolei na drodze ekspresowej jednojezdniowej i na drodze dwujezdniowej o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h. Na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym 90 km/h. 

W przypadku zespołu pojazdów, czyli np.: auta z przyczepą oraz pojazdów, które nie są samochodami osobowymi, motocyklami, samochodami ciężarowymi o DMC nieprzekraczającej 3,5 t, czy autobusami, można się poruszać z prędkością 80 km/h na drogach szybkiego ruchu i autostradach oraz 70 km/h na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym. 

Za granicą przepisy mogą się znacznie różnić, np.: w Czechach w obszarze zabudowanym, kamper może jechać z prędkością 50 km/h, natomiast na drogach krajowych i autostradach 80 km/h. 

Jakie uprawnienia są potrzebne? 

Chcąc kierować kamperem lub samochodem z przyczepą kempingową, wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B (w 99% przypadków), jednak gdy pojazd będzie znacznie większy (powyżej 3,5 t DMC), to trzeba się liczyć z koniecznością posiadania prawa jazdy kategorii C. 

Podróżowanie kamperem 

Jadąc kamperem z dziećmi lub współpasażerami należy pamiętać, że w trakcie jazdy nie można spać w części sypialnianej. Wszyscy pasażerowie powinni mieć miejsca siedzące, a także być zapięci w pasy bezpieczeństwa, a w przypadku dzieci, muszą być zamontowane specjalne foteliki. 

Do kampera można zabrać swojego pupila – psa, kota, a nawet królika. W wielu miejscach na kempingach są dedykowane miejsca dla zwierzaków. 

Ścieki 

W kamperach często znajdują się własne łazienki oraz kuchnie. A to nakłada obowiązek odpowiedniego gospodarowania ściekami. Wody nie można ot tak wylać na trawę. Ścieki dzieli się na dwie grupy – szarą wodę, która powstaje po kąpieli lub myciu naczyń  oraz ścieżki z toalet. Pierwszą grupę należy wylewać w specjalnie wyznaczonych miejscach w MOP-ach lub na kempingach, drugą z kolei należy zutylizować w serwisie na MOP-ie lub kempingu. W pierwszym przypadku można to zrobić bezpłatnie, w drugim za niewielką opłatą. 

Utrudnienia dla kamperów 

Amatorzy karawaningu głównie narzekają na zbyt małą liczbę punktów serwisowych w MOP-ach, co często generuje spore kolejki. Brakuje również miejsc parkingowych dla większych pojazdów, jakimi są kampery, w dużych miastach, co utrudnia robienie zakupów. 

Ponadto ma wzrosnąć akcyza, która zakłada, że kamper o pojemności do 2 l będzie generował opłatę 3,1%, a powyżej 2 l ma już kosztować 18,6% podatku. 

Dużym utrudnieniem są również dodatkowe opłaty, jeśli DMC pojazdu przekracza 3,5t. Wówczas trzeba się zarejestrować w systemie e-TOLL jako ciężarówka i płacić więcej za przejazdy autostradami. 

Planujecie w tym roku wyjazd na wakacje kamperem? A może szukacie wymarzonego kampera lub przyczepy kempingowej? Dajcie nam znać w komentarzach!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia