Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
02.03.2022

Auta jak lekarze! Postawią Wam diagnozę

Przyszłość motoryzacji rysuje się bardzo interesująco – pojazdy już wkrótce będą mogły zastąpić lekarzy pierwszego kontaktu i zdiagnozować samopoczucie kierowcy, zmierzyć jego puls, poziom stresu i zmęczenia. Brzmi nieźle? To zasługa telemedycyny, która na dobre zaczyna się rozgaszczać w świecie motoryzacji. Pierwsze modele takich pojazdów są już dostępne na rynku, a nawet w Polsce! 

Samochód jak lekarz? 

W polskich salonach znajdziecie już pojazdy, które bez trudu ocenią poziom zmęczenia kierowcy, snu oraz stresu, a na podstawie tych danych dostosowują pracę klimatyzacji, oświetlenia czy nagłośnienia. Takimi opcjami mogą się cieszyć właściciele Mercedesów, które są dostosowane do współpracy z zegarkami marki Garmin. 

Toyota będzie wykrywać Alzheimera? 

Aktualnie CSRC – ośrodek badawczy Toyoty we współpracy z centrum medycznym uniwersytetu w Nebrasce realizują projekt, którego celem jest zdalne diagnozowanie kierowców poprzez używanie sensorów w kabinie auta. Niektóre oznaki lub objawy chorobowe, według badaczy, można wykryć w samochodzie znacznie wcześniej niż na tradycyjnych badaniach w gabinecie lekarskim. 

Ryzyko choroby Alzheimera może zostać wykryte dzięki analizie problemów z orientacją w przestrzeni, właściwą interpretacją wskazówek z nawigacji czy też omylnym używaniem pedałów oraz przez kłopoty z utrzymaniem odpowiedniej prędkości. 

Toyota wraz z zespołem badaczy chcą rozwinąć pomysł nadzorowania pacjentów przyjmujących określone leki, a także wykrywać anomalie pracy ich serca. 

EKG na fotelu kierowcy? 

Taki projekt realizuje marka Hyundai oraz niemieckie BMW. Kierowca miałby być nadzorowany przez kamery i sensory w fotelu i kierownicy. Analizie ma być poddawana sylwetka, ruchy za kierownicą, mimika twarzy oraz skupienie wzroku. Czujniki, które byłyby wbudowane w kierownicy miałyby służyć do testów EKG oraz innych badań. 

Samochód miałby śledzić także częstość i głębokość oddechów. Miałoby to pomóc w wykrywaniu objawów senności lub zagrożenia związane z utratą przytomności. W takiej sytuacji samochód miałby się automatycznie zatrzymać i wezwać pomoc za pośrednictwem wbudowanego modułu standardowego systemu powiadamiania o wypadkach. 

Super rozwiązanie dla alergików 

W autach przyszłości miałby się znaleźć system multimedialny, który informowałby podróżnych o prognozie pogody, ale też o pyleniu w danym obszarze. Pionierem tego pomysłu jest FORD, który połączył aplikację dla alergików z radiem pokładowym SYNC. Auto będzie ostrzegało nie tylko o zagrożeniach dla astmatyków i wysokim promieniowaniu, ale ma nawet wskazywać alerty odnośnie ognisk grypy. 

W trosce o kręgosłup i chorobę lokomocyjną 

Ergonomiczne siedzenia z funkcją masażu w ramach tzw. terapii mięśniowej? To już znajdziecie w coraz większej liczbie koncernów! Kamera śledząca zmianę sylwetki, umożliwia dobranie komputerowi pokładowemu wybranego programu masażu i aktywowanie go. 

W oparciu foteli również ukryte są elektrody, które mierzą tętno bez fizycznego kontaktu sensorów ze skórą kierowcy. Projekt jest rozwijany przez Forda, wspólnie z niemiecką uczelnią w Aachen. 

Nowoczesne samochody, które mają się opiekować kierowcą i pasażerem, mają mieć również sposób na chorobę lokomocyjną. W oparciach siedzeń i zagłówkach rozmieszczone są specjalne elementy wentylacji, które mają redukować ryzyko wystąpienia nudności. Z kolei pomysłowe, rozkładane zagłówki z miękkimi elementami mają za zadanie utrzymać głowę w nieruchomej pozycji, co ma łagodzić objawy. 

Zdalny nadzór nad zdrowiem kierowców znacznie poprawi poziom bezpieczeństwa na drogach. Inteligentne samochody będą wykrywać i zapobiegać takim zjawiskom, jak zaśnięcie czy zasłabnięcie za kierownicą, a nawet pomylenie drogi. Pojazd z pewnością nie zastąpi prawdziwej konsultacji z lekarzem, ale może doprowadzi do tego, że jego właściciel wykona w porę niezbędne badania i uniknie poważniejszych problemów ze zdrowiem.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt