Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
28.09.2022

Ceny aut używanych rosną, a ich dostępność maleje. Jak kupić dobry samochód z rynku wtórnego?

Wraz z inflacją wzrosły również ceny samochodów używanych. Produkcja nowych pojazdów jest znacznie mniejsza, ze względu na wciąż trwający kryzys dostępności półprzewodników, a to powoduje, że maleje liczba dostępnych aut używanych. Prognozy nie są optymistyczne – najbliższe miesiące przyniosą kolejne podwyżki. 

Jest źle – dziennie rejestrujemy o 200 aut mniej niż 7 lat temu 

Zgodnie z danymi Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego PZPM rejestrujemy mniej aut w Polsce, niż w ubiegłym roku. W lipcu zarejestrowano o 10,9% mniej aut osobowych niż w analogicznym okresie w 2021 roku, mniej o -13,8% aut dostawczych, ale za to więcej pojazdów ciężarowych o 0,7% i motocykli o 18,4%. 

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym nie jest optymistyczna - ceny samochodów używanych rosną, a na nowe trzeba długo czekać. Deficyt powoduje wzrost cen. Jeszcze w marcu tego roku mediana ceny używanego auta wynosiła 23,5 tys. zł, a więc o 500 zł więcej niż w lutym 2022 roku. 

Skąd pochodzą używane auta? 

Wielu dealerów oraz handlarzy samochodowych ma w swojej ofercie auta krajowe, poleasingowe lub po wynajmie długoterminowym. To oczywiście nie jedyne źródło używanych samochodów. Wciąż najpopularniejszym kierunkiem importu są Niemcy, skąd sprowadzamy do kraju około 50% aut. Importowane są najczęściej Fordy, Ople oraz Volkswageny, które wśród Polaków cieszą się większym zainteresowaniem. 

Jak kupić dobre auto z rynku wtórnego? 

Kupno dobrego auta z rynku wtórnego nie należy do najłatwiejszych zadań, ale z nami jest o wiele prostsze. Zanim się podejmiecie tego zadania - ustalcie swój budżet, potrzeby oraz cel. Auto możecie kupić za gotówkę, wziąć je w leasing, wynająć długoterminowo lub na kredyt. We wszystkich opcjach chętnie Was wesprzemy finansując zakup

Wybrane auto należy sprawdzić pod względem technicznym, użytkowym oraz wizualnym. Pomogą Wam w tym nasi rzeczoznawcy, jeśli sami nie macie wystarczającej wiedzy lub nie chcecie przechodzić tego procesu samodzielnie. Specjaliści przygotują dla Was raport dotyczący stanu samochodu, wyniki jazdy testowej oraz ewentualne uwagi dotyczące napraw z przeszłości i tych, które będziecie musieli wykonać w przyszłości. Nie każde używane auto jest w dobrym stanie z zewnątrz, ale nie oznacza to, że jest niesprawne. Czasem warto kupić tańszy model z lekkimi wadami lakierniczo-blacharskimi, a małym przebiegiem i dobrymi osiągami, wówczas po dołożeniu kilkudziesięciu złotych lub kilku tysięcy, będziemy mieli naprawdę świetne auto z rynku wtórnego. 

Po otrzymaniu raportu od rzeczoznawcy należy podjąć decyzję o zakupie. Jeśli zdecydujecie się na wybrany model, wówczas będą czekały Was procedury przerejestrowania auta, ubezpieczenia, a także ewentualne przeglądy i opłacenie podatków. 

Dobry samochód używany - czyli jaki? 

Pomimo trudności z dostępnością pojazdów używanych, Polacy wciąż intensywnie ich poszukują. Od wielu lat najmocniej szukają używanych modeli Audi, BMW oraz Volkswagena, ale też Opli i Fordów. 

Dobrymi samochodami używanymi, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a także zbierają pochlebne opinie naszych rodaków, są Opel Astra, Audi A4, BMW Serii 3, Opel Corsa, czy Audi A3. Wartymi uwagi są również Fordy - Focus oraz Fiesta, które bardzo często konkurują o uwagę Polaków z Volkswagenem Passatem. 

W tym roku wśród oferty aut z rynku wtórnego dużym zainteresowaniem cieszą się Dacia Duster, która jest stosunkowo nowym autem o dobrych osiągach i spełni oczekiwania całej rodziny, Audi A4, które oferuje świetne wyposażenie i satysfakcjonującą moc i Skoda Fabia, której praktyczność często przemawia na korzyść mocniej niż wybór jej popularniejszej siostry - Skody Octavii. 

Dostępność samochodów osobowych - jak wygląda w pierwszej połowie 2022 roku? 

Już w pierwszym kwartale tego roku cent samochodów na rynku wtórnym bardzo mocno wzrosły. Obecnie możemy mówić nawet o 40% podwyżce aut, kupowanych na kredyt. Wśród segmentu młodych samochodów (używanych krócej niż 4 lata) ceny poszybowały w górę o 33-41%. Starsze modele są jeszcze droższe – nawet o 70% w porównaniu do poprzednich lat. 

Podobnie wygląda sytuacja u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech odnotowano wzrost cen o 16-21%. W Wielkiej Brytanii najpopularniejsze modele samochodów kosztują więcej o ponad 50%. Również w Ameryce ceny używanych samochodów poszły w górę. I to niemało, bo o 40%. Ci, którzy planują zakup używanego samochodu nie powinni się wstrzymywać z decyzją – ceny wciąż rosną, a tempo zmian jest bardzo dynamiczne.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt