Napisz
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
14.02.2023

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy

Prawo jazdy zrobione? No to czas na zakup pierwszego samochodu! Jaki model wybrać dla młodego kierowcy? Czym się kierować przy zakupie? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Sprawdźcie nasz poradnik!

Jaki pierwszy samochód dla młodego kierowcy wybrać?

Wybierając pierwsze auto dla świeżo upieczonego kierowcy warto poszukać dobrego modelu spośród używanych pojazdów. Dlaczego? Nowi kierowcy nie będą jeszcze potrafili dobrze jeździć, dlatego pierwszy samochód powinien być takim, którego nie będzie szkoda, gdy np.: się porysuje, ale również by w praktyce okazał się być łatwym w obsłudze. Nowe samochody bywają dość „sztywne”, z kolei auto z co najmniej 100 tys. przebiegu będzie już dość dobrze wyrobione przez poprzedniego właściciela.

Najlepiej wybierać spośród popularnych modeli samochodów przystępnych cenowo. Koszt ewentualnych napraw będzie wtedy stosunkowo niski, a do tego utrzymanie auta nie będzie stanowiło dużego wyzwania dla portfela nowego kierowcy.

Pierwszy samochód - na co zwrócić uwagę?

Wybierając pierwsze auto spośród ofert rynku wtórnego przede wszystkim zwróćcie uwagę na realny stan techniczny, historię pojazdu oraz treść ogłoszenia. Jeśli nie czujecie się na siłach, by samodzielnie dokonać zakupu używanego samochodu, możecie skorzystać z wsparcia rzeczoznawcy, który dokona dla Was oględzin pojazdu, a nawet odbędzie jazdę próbną.

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy powinien być ekonomiczny, sama cena zakupu to nie wszystko, auto należy później utrzymać, a miesięczne koszty nie powinny przekraczać założonego budżetu. Wybierając pojazd uwzględnijcie jakie trasy zamierzacie nim pokonywać każdego dnia, sprawdźcie, jakie jest średnie spalanie danego modelu, określcie liczbę pasażerów oraz przewożonych bagaży. Nie zawsze duży, rodzinny pojazd będzie najlepszym wyborem, zwłaszcza na start.

Nie zapomnijcie także o wyposażeniu auta – oswajanie się z samodzielnym prowadzeniem samochodu to złożony proces, dlatego warto by kierowca czuł się pewniej, dzięki bezpiecznym dodatkom, takim jak ABS, poduszki powietrzne, czy plastikowe zderzaki. Przydatnym elementem wyposażenia będzie również czujnik parkowania, który pomoże opanować tę trudną sztukę świeżo upieczonemu kierowcy.

Po zakupie samochodu będzie na Was czekać kilka kolejnych kroków do zrealizowania, m.in. wizyta w wydziale komunikacji i opłacenie podatków i odebranie stałego dowodu rejestracyjnego.

Dobre auta na początek dla świeżo upieczonego kierowcy

Znacie już kryteria wyboru pierwszego samochodu dla młodego kierowcy, więc sprawdźcie poniższe modele, które mogą się okazać strzałem w dziesiątkę:

Fiat Punto – często spotykany na polskich drogach, nie sprawia większych problemów w eksploatacji i z łatwością można znaleźć do niego części zamienne. Jeździ się nim komfortowo, nawet z większą liczbą pasażerów. Moc maksymalna, w zależności od wersji, wynosi 54 KM do 180 KM, prędkość maksymalna zaczyna się od 150 km/h a kończy na 200 km/h. Średnie spalanie, w zależności od silnika wynosi 4,5 do 8,4 l/100 km. Auto ma od 2 do 5 drzwi, od 4 do 5 siedzeń, a bagażnik oferuje pojemność maksymalną 1000 do 1080 litrów.

Toyota Yaris – ulubione auto Polaków i Europejczyków. Jest bardzo mało awaryjne, ma solidne wykonanie, sprawdzi się idealnie na miejskich drogach, ale także w dłuższej trasie. Model dostępny w wersjach o mocy 65-212 KM, średnie spalanie wynosi od 3,9 do 6,0 l/100 km. Maksymalna prędkość jazdy to 155-175 km/h. Bagażnik pomieści 363 l, maksymalnie po powiększeniu 1930 l.

Skoda Citigo – miejskie auto, które świetnie sprawdzi się jako pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Moc maksymalna tego modelu to 60 – 83 KM, prędkość maksymalna zaczyna się od 160 km/h a kończy na 173 km/h. Średnie spalanie w tym modelu wynosi od 4,3 l/100 km do 4,5 l/100 km. Auto ma od 3 do 5 drzwi, od 4 do 5 siedzeń, a bagażnik pomieści 951 l.

Fiat Seicento – w wersji Sporting, z silnikiem 1.1 oferuje moc 54 KM oraz bezkolizyjny rozrząd, który jest odporny nawet na ciężką nogę świeżego kierowcy. Samochód idealny do miasta, choć pali całkiem sporo, bo 7-8 l/100 km.

Volkswagen Golf III 2.0 – wersja 2.0 o mocy 115 KM idealnie sprawdzi się dla młodych kierowców. Od 0 do 100 km/h można się rozpędzić w około 10 sekund. VW Golf świetnie współpracuje z instalacją LPG, co pozwoli sporo zaoszczędzić na paliwie.

Czego unikać przy wyborze pierwszego samochodu dla młodego kierowcy?

Uwaga na kilka błędów, które można popełnić przy wyborze pierwszego samochodu! Zwłaszcza, że kupno pierwszego auta to niemałe emocje. Unikajcie poniższych kuszących ofert sprzedaży używanych pojazdów:

Auto za kilka tysięcy złotych - z pewnością swoje już na trasie przeżyło. Niska cena zakupu może oznaczać nieprzewidziane naprawy zużytych elementów w przyszłości. Jeśli decydujecie się na taki pojazd, lepiej uwzględnijcie dodatkowe koszty w swoim budżecie. 

Zaniedbane auto (co widać na pierwszy rzut oka!) - czyli takie, które ma nie wymienione filtry, olej, niektóre części, a nawet opony i akumulator. Pewnie będzie tanie, ale za to czekają Was dodatkowe koszty, takie jak zakup nowego ogumienia, komplety filtrów i oleju. 

Stare auta o sportowym charakterze - zwykle ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, z pewnością poprzedni właściciel lubił sprawdzać granice w tej sportowej furze. Uwaga, bo niektóre mogą mieć również zatajoną powypadkową przeszłość (np.: po szaleństwie driftowym na parkingu przy centrum handlowym).

Nowe i podejrzanie tanie auto - koniecznie sprawdźcie historię tego pojazdu! Być może to kradziony samochód i warto to sprawdzić czy auto nie pochodzi z przestępstwa!

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe i szacując budżet na zakup pierwszego samochodu należy je również uwzględnić. Zwłaszcza, że młody kierowca nie ma żadnych zniżek. Wysokość polisy OC może być więc dość wysoka.

Przy kalkulowaniu wysokości składki OC uwzględnia się takie parametry, jak rok produkcji pojazdu, model i marka, a także typ nadwozia, pojemność silnika (im większa tym wyższa składka), a także miejsce zamieszkania, wiek i czas posiadania prawa jazdy.

Dlatego wybierając pierwsze auto nie decydujcie się na imponujące BMW i3, które nie tylko będzie dużo kosztować na początku (cena zakupu i ubezpieczenie), ale również może skutecznie wchłonąć Wasz budżet w czasie eksploatacji. Lepiej wybierzcie dobre auto z rynku wtórnego, które na początku pomoże Wam nabrać nawyków doświadczonego kierowcy i świetnie sprawdzi się w pierwszych jazdach.

Pamiętajcie, że w Autoplac czekają na Was tysiące ogłoszeń z każdego miejsca w Polsce!


 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt